Vzdelávanie a výchova

Jurzyca chce spoplatniť aj časť denných vysokoškolákov

Školné by mali platiť aj niektorí študenti denného štúdia. „Študijný odbor v cudzom jazyku bude spoplatnený,“ vyhlásil minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚDS) po rokovaní s rektormi vysokých škôl. Poplatky by mali platiť študenti od nového roka. Dvojička v slovenčine

Už študujúcich magistrov a inžinierov sa pripravovaná zmena nedotkne. Z bakalárov budú platiť tí, ktorí budú chcieť pokračovať v cudzojazyčnom štúdiu na druhom stupni. Zmena sa dotkne zhruba tisícky študentov – štúdium v angličtine, nemčine či vo francúzskom jazyku ponúka len zopár slovenských škôl. Každý študent by mal mať navyše možnosť doštudovať rovnaký program aj bezplatne – v slovenčine. „Každý odbor musí mať dvojičku v slovenčine, ak má byť spoplatnený v cudzom jazyku,“ dodal minister Jurzyca. O legislatívnom zámere súčasne vyhlásil päťtýždňovú verejnú diskusiu.

Rektorom sa zmena páči. „Vítame toto opatrenie, pretože tak získame príspevok na vyššie prevádzkové náklady, ktoré máme na programy v angličtine,“ hovorí rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Beáta Kosová. Po anglicky študuje na škole zhruba stovka študentov, ďalších sto navštevuje programy s predmetmi vo francúzštine. „Pravdepodobne by sme nešli nad výšku platby za externé štúdium,“ odhaduje rektorka výšku školného v prípade. Bakalári by tak zaplatili za rok štúdia od 550 do 720 eur.

Ministerstvo školstva chce školným rozviazať ruky univerzitám, ktoré by chceli učiť cudzojazyčne. „Keď škola ponúkne bezplatný anglický program, vystavuje sa riziku, že sa jej tam prihlási kopec zahraničných študentov, ktorých bude musieť vzdelávať zadarmo,” tvrdí poradca ministra Peter Mederly. Hoci školy ponúkajú cudzojazyčné programy už dlhšie, zahraniční študenti im zatiaľ „dvere nevyvalili“.

Odmeny pre učiteľov
Aktuálne študuje u nás 3 500 zahraničných študentov, najmä Česi, Gréci a Nóri. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave študuje v cudzom jazyku približne 150 študentov, z cudziny je každý tretí. „Pedagógovia, ktorí vyučujú cudzojazyčne, by takto mohli byť motivovaní aj odmenami z prostriedkov, ktoré zaplatia študenti,“ víta Jurzycov návrh rektor školy Rudolf Sivák. Ďalšie zmeny, ktoré chystá Jurzyca dĺžka externého štúdia sa predĺži o rok (napr. bakalár sa bude študovať 4 roky) ruší sa trojdelenie vysokých škôl na univerzitné, odborné a nezaradené vysoké školy školy budú môcť obsadiť miesta profesorov a docentov aj odborníkmi bez titulu odbory budú garantovať kolektívy pedagógov, nie jedna osoba, čo školám rozviaže ruky pri hodnotení kvalít pedagóga súkromné školy získajú prístup k financiám pre vedu a výskum (cca 100 miliónov eur).

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)