Vzdelávanie a výchova

Matematika - Krasové územia na Slovensku

Matematika - Krasové územia na Slovensku
Kras na Slovensku zaberá viac ako 2 700 km2. Z morfologického hľadiska je v horských polohách zastúpený planinový kras (Slovenský kras, Muránska planina, Slovenský raj, Galmus), kras masívnych chrbtov, hrástí a kombinovaných vrásovo-zlomových štruktúr (Strážovské vrchy), rozčlenený kras (Nízke Tatry, Veľká Fatra) a kras bradlovej štruktúry (Pieniny, Vršatské bradlá, Gombasecká jaskyňa v Bielych Karpatoch).

V kotlinách sa vyskytuje kras travertínových kôp a kaskád (Dreveník, Bojnice, Bešeňová), kras izolovaných krýh, ako aj kras úpätných plošín a terás. Kras travertínových kôp a kaskád sa miestami vytvoril aj v horských polohách (Hincava, Starohorská dolina, Revúcke podolie).

V stredoeurópskom pásme sa nad hornou hranicou lesa vyskytuje vysokohorský kras (Belianske Tatry, Červené vrchy v Západných Tatrách, Ďumbiersky kras v Nízkych Tatrách), ktorého geologickú stavbu určujú vrásovo-zlomové alebo monoklinálne štruktúry. Osobitný charakter má kryptokras viažuci sa na izolované šošovky kryštalických vápencov v podloží nepriepustných hornín (Ochtinský kryptokras v Revúckej vrchovine).

 

Tematický celok:
• Premena jednotiek dĺžky

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
• Riešiť jednoduché slovné úlohy.
• Vedieť premieňať jednotky dĺžky.

Medzipredmetové vzťahy a prierezové témy
Fyzika:
Jednotky dĺžky
Osobnostný a sociálny rozvoj

 

Pripravili sme pre vás pracovný list obsahujúci zaujímavé informácie o našich jaskyniach. Vašou úlohou bude premeniť jednotky, ktoré sa v tvrdeniach spomínajú, do britsko-americkej jednotkovej sústavy, ich prehľad môžete nájsť na wikipédii.

 

Pracovný list - Slovenské jaskyne >>