Vzdelávanie a výchova
Matematika - Krasové územia na Slovensku

V kotlinách sa vyskytuje kras travertínových kôp a kaskád (Dreveník, Bojnice, Bešeňová), kras izolovaných krýh, ako aj kras úpätných plošín a terás. Kras travertínových kôp a kaskád sa miestami vytvoril aj v horských polohách (Hincava, Starohorská dolina, Revúcke podolie).
V stredoeurópskom pásme sa nad hornou hranicou lesa vyskytuje vysokohorský kras (Belianske Tatry, Červené vrchy v Západných Tatrách, Ďumbiersky kras v Nízkych Tatrách), ktorého geologickú stavbu určujú vrásovo-zlomové alebo monoklinálne štruktúry. Osobitný charakter má kryptokras viažuci sa na izolované šošovky kryštalických vápencov v podloží nepriepustných hornín (Ochtinský kryptokras v Revúckej vrchovine).
Tematický celok: Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne: Medzipredmetové vzťahy a prierezové témy |
Pripravili sme pre vás pracovný list obsahujúci zaujímavé informácie o našich jaskyniach. Vašou úlohou bude premeniť jednotky, ktoré sa v tvrdeniach spomínajú, do britsko-americkej jednotkovej sústavy, ich prehľad môžete nájsť na wikipédii.
![]() |
Pracovný list - Slovenské jaskyne >> |