Vzdelávanie a výchova
Matematika môže byť aj jedna veľká zábavná cesta!

Všimli ste si to niekedy: deti odmalička rady počítajú a majú matematiku rady už v škôlke. Počítajú autá na ulici, jablká v košíku, cukríky v balíčku... Na druhom stupni základnej školy však krivka popularity, resp. neznášanlivosti matematiky prudko narastá smerom nahor. Prečo je to tak? A nerobíme niekde chybu my dospelí?
Možno budete prekvapení, ale pochopenie matematiky vôbec nie je niečo, čo by vypovedalo o našej inteligencii. Zahraničné prieskumy už dávno potvrdili, že ak človek nepočíta rýchlo a správne, neznamená to, že je menej inteligentný. A takisto: vôbec nie je pravdou, že niekto „má hlavu na matematiku“ a niekto nie... Napriek tomu, práve o matematike často hovoríme ako o predmete, ktorý je náročný, ťažko pochopiteľný a nezáživný...
Ako učiť matematiku?
Aby sme rozvinuli v deťoch lásku k matematike, v predškolskom veku je podľa odborníkov dôležité podporovať deti v riešení hlavolamov, k hre s tvarmi, číslami a k rozmýšľaniu nad vzťahmi medzi nimi. Akonáhle však prídu deti do školy, všetko sa zmení na systém zameraný na formálne metódy ako sčítanie, odčítanie, násobenie a podobne. Práve v tomto veku sa začína budovať uzavretá myseľ, ktorá pracuje len s naučenými postupmi. Aby sme tomu zabránili, „mali by učitelia a rodičia prezentovať matematiku ako tvárny a koncepčný predmet, založený na uvažovaní a hľadaní súvislostí,“ hovorí záver jednej zo zahraničných štúdií.
Na hľadaní súvislostí a rozvíjaní medzipredmetových vzťahov je postavená koncepcia nového pracovného zošita Cestovateľská násobilka, ktorý vysvetľuje žiakom tretieho a štvrtého ročníka základnej školy násobenie a delenie práve na rozvíjaní medzipredmetových vzťahov. Neobsahuje len formálne príklady na násobenie a delenie v obore do 100, ale prináša množstvo zábavných a zážitkových cvičení s prepojením učiva z vlastivedy, prírodovedy, slovenského jazyka a pod.
Plnofarebný zošit teraz vychádza v prepracovanom vydaní aj s odporúčacou doložkou MŠVVaŠ SR a môžete si ho kúpiť už teraz TU.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre získanie benefitov Školského portálu
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.