Vzdelávanie a výchova

Maturanti si vydýchli. Reparáty budú v septembri

Maturanti si vydýchli. Reparáty budú v septembri
Približne tisícka maturantov bude v septembri opakovať písomnú časť maturít, a to najmä z angličtiny, nemčiny a matematiky. Po vlne kritiky, keď im pre sprísnené podmienky hrozilo opakovanie písomiek až o rok, schválil včera parlament iniciatívu poslanca Smeru Ľubomíra Petráka, ktorou sa ústne a písomné opravné termíny zjednotia.

Septembrový termín opravných skúšok zatiaľ nie je jasný. „Chceli by sme, aby sa opravný termín uskutočnil čo najskôr v septembri, najlepšie v prvom septembrovom týždni. Definitívny termín opravnej maturitnej skúšky určí ministerstvo školstva,“ uviedla riaditeľka Národného ústavu certifi kovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská. Ústav zabezpečuje prípravu a spracovanie výsledkov písomnej časti maturít. To znamená, že počas leta bude pripravovať novú várku testov, ich tlač, balenie, ktoré podlieha bezpečnostným opatreniam na zabránenie úniku informácií. K testom z cudzích jazykov sa tiež pripravujú zvukové nahrávky a zostavujú témy slohových prác.

„Opravnú písomnú maturitnú skúšku budeme pripravovať v júli a v auguste, po tom, čo budeme poznať definitívne počty maturantov, ktorí nezvládli riadny termín a prihlásia sa na opravný termín maturitnej skúšky,“ dodala Kanovská.

Oprava neúspešnej maturitnej skúšky nie je novinka, aj doteraz sa našli takí, ktorí zložili skúšku dospelosti až o rok. Najmä ak maturitná komisia nemienila „prižmúriť oči“ pri ústnej odpovedi, ktorou si ešte vlaňajší maturanti mohli zabezpečiť zloženie skúšky, ak na písomnej časti neuspeli. „Prižmúrenie očí by bolo proti kvalite vzdelávania samotnej školy. Rýchlo by sa rozšírilo vedomie – veď na druhý raz ti to už dajú,“ hovorí riaditeľ bratislavského Gymnázia na Ul. Ladislava Sáru Pavel Sadloň. „V minulosti sme mali aj prípady žiakov, ktorí na ústnej skúške neprešli ani na druhý raz. Potom opakovali vo februári alebo v ďalšom riadnom období, teda o rok,“ spomína Sadloň. Niektorí neúspešní maturanti boli potom buď nezamestnaní, alebo čas do opravnej skúšky využili na prácu v cudzine, napríklad ako opatrovateľky detí.

Príprava opravných skúšok do septembra by podľa Sadloňa nemala byť „technicky nezvládnuteľná“. Neúspešní maturanti však nemôžu rátať s tým, že skúšky budú robiť v škole, kde študovali. „Aj pri náhradnom termíne písomných skúšok sú určené školy, na ktorých sa robí skúška. Nemyslím si, že budú vymýšľať niečo nové,“ hovorí Sadloň s tým, že ide celkovo o malú skupinu žiakov. „Ak sa to rozloží po krajoch, tak to vychádza približne na 120 žiakov na jeden kraj,“ hovorí Sadloň.

Septembrový opravný termín je však pre maturantov dôležitý aj preto, aby mali šancu dostať sa ešte na vysokú školu. Tiež by mali myslieť na to, že k 31. augustu prestávajú byť študentmi školy a v prvý septembrový týždeň by sa mali prihlásiť na úrad práce, ak nechcú platiť zdravotné odvody.

Celkovo Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania odhaduje, že o opravu písomnej skúšky bude žiadať okolo 1 000 maturantov. Presné čísla ústav ani rezort školstva ešte nezverejňujú, kým nebudú mať k výsledky ajz prebiehajúcich ústnych skúšok. Z dostupných informácií vyplýva, že problém majú najmä maturanti na stredných odborných školách pri cudzích jazykoch a tí, pre ktorých bola povinná matematika. „Najväčší počet maturantov, u ktorých predpokladáme, že si budú chcieť opraviť písomnú maturitnú skúšku, bude zrejme v predmetoch anglicky jazyk – úroveň B1, nemecký jazyk – úroveň B1 aj B2 a matematika,“ uviedla Kanovská. Zmenu, ktorá sprísňuje podmienky zloženia maturitnej skúšky, zaviedol pred dvoma rokmi predchádzajúci minister školstva Eugen Jurzyca. Podľa týchto pravidiel musia maturanti urobiť pri slovenčine a cudzom jazyku test na viac ako 33 % alebo sloh na viac ako 25 % a odpovedať najhoršie na trojku. Ak majú odpoveď na štvorku, musia splniť obe kritériá písomnej skúšky. Pri matematike môže zmaturovať ten, kto má test urobený na viac ako 25 % a odpovedal najhoršie na trojku, pri odpovedi na štvorku musí mať test zvládnutý na viac ako 33 %.

Budúci študenti bilingválnych gymnázií by tiež mali myslieť na to, že od septembra 2016 bude platiť aj ďalšie prísnejšie pravidlo – budú maturovať v ťažšej jazykovej úrovni ako študenti klasických gymnázií. 

Zdroj: SITA (Pravda)