Vzdelávanie a výchova

Miestni školáci obľubujú šach, šachovnicu majú aj v logu školy

Vedenie Základnej školy v Sečovskej Polianke v okrese Vranov nad Topľou sa rozhodlo u svojich žiakov budovať sebadisciplínu, rozvíjať logické myslenie či zmysel pre poriadok prostredníctvom hodín šachu, ktoré sú súčasťou voliteľných predmetov na prvom aj druhom stupni vzdelávania. Po niekoľkých rokoch intenzívnej práce obsadzujú miestni školáci popredné miesta v šachových súťažiach na okresnej i krajskej úrovni.

Podľa slov riaditeľa školy Jána Karola sa stal šach súčasťou voliteľných predmetov žiakov školy pred troma rokmi. Prváci, druháci, piataci a šiestaci majú šachovú hodinu raz týždenne. "Jej súčasťou je spravidla aj 15-minútová rozcvička v našej telocvični, čiže snažíme sa súbežne o posilňovanie tela i mysle," zhodnotil Karol.
      
Záujem o šach však podľa jeho slov neobmedzujú deti iba na jednu hodinu, ale venujú sa mu v rámci krúžkovej činnosti dvakrát do týždňa a po skončení vyučovania prakticky skoro každý deň. Okrem klasických figúrok a šachovnice majú žiaci k dispozícii aj interaktívnu učebňu, kde hrávajú šachové partie medzi sebou na počítačoch. Svojich súperov si vyhľadávajú prostredníctvom on-line hier aj z iných školských zariadení na území Slovenska. V prípade priaznivého počasia môžu využívať školáci aj dve veľkorozmerné šachovnice, ktoré sa nachádzajú na spevnených plochách v areáli školy.
      
Karol je presvedčený, že šach priniesol do školy veľa pozitívneho. "Keď sme s tým začali, mali sme tu medzi chlapcami veľa beťárov. Táto hra však viacerých zmenila. Dostali sme ich do určitých noriem, pravidiel, zlepšili sa dokonca aj v učení," poznamenal riaditeľ. Dodal, že mnohí z nich zároveň žnú úspechy aj v šachových súťažiach.
      
V roku 2010 získala škola v kategórii chlapcov aj dievčat v okresnom kole súťaže prvenstvo, v kraji skončili na 7. a 8. mieste. Žiaci si dobre počínali aj na decembrovom vianočnom turnaji vo Vranove nad Topľou, kde obsadili prvú a druhú priečku. Školské zariadenie si pre špecializáciu na šach dalo šachovnicu aj do svojho loga. 

Zdroj: TASR