Vzdelávanie a výchova
Na environmentálne projekty získajú školáci 3600 eur
"Naši žiaci vypočítali priemernú cenu za plastové obaly na učebnice a zošity, ktoré sú potrebné pre žiaka na školský rok. Je to 6,60 eura. Ak ich vynásobíme počtom žiakov na 152 Zelených školách na Slovensku, ide o neuveriteľnú sumu vyše 200.000 eur," povedala Lenka Paľová zo Základnej školy T. J. Moussona v Michalovciach. Do kampane za vlastnoručne vyrobené a zdobené papierové obaly chce táto škola zapojiť všetky ďalšie školy v meste.
Na realizácii projektu Malí ochranári triedia odpad Materskej školy v Detve sa bude podieľať mesto, rodičia i vysokoškoláci. Okrem tvorivých dielní s odpadovým materiálom pripravuje škôlka pre deti z okolitých materských škôl environmentálnu divadelnú hru a výtvarnú súťaž k téme triedenie odpadu, recyklácia a kompostovanie.
Ďalších úspešných školákov s environmentálnym správaním možno nájsť na ZŠ Turnianska v Bratislave (projekt Environmentálna učebňa v prírode), ZŠ a MŠ v Hladovke (Ekoučebňa pred oknami školy), Špeciálnej ZŠ v Kežmarku (Chceme sa učiť v zelenej oáze), v MŠ E. P. Voljanského vo Zvolene (Druhý život bioodpadu, v MŠ Budovateľská ul. Prešov (Jabĺčko – zdravá škola pre deti) a v ZŠ Š. Závodníka v Pružine (Separujem, tak ochraňujem!).
"Najlepšie projekty vyhodnotila päťčlenná porota zložená zo zástupcov kancelárie programu Zelená škola, HSBC, Inštitútu aplikovanej ekológie – DAPHNE a Slovenského hydrometeorologického ústavu. Cieľom grantového programu HSBC Eco-Schools Klimatická iniciatíva je zapojiť školskú komunitu do praktických environmentálnych aktivít," uviedla pre TASR Eva Štroffeková, koordinátorka projektu.
Program Zelená škola (Eco-Schools) z dielne medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE), sa od roku 1994 rozšíril do 47 krajín sveta. Ide o najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti na svete. Na Slovensku je v tomto programe aktuálne registrovaných 152 škôl.
Zdroj: TASR