Vzdelávanie a výchova

Nový typ gymnázií? Opoziční poslanci chcú šesťročky

Sústavu stredných škôl na Slovensku by mali doplniť šesťročné gymnáziá. Novelou školského zákona sa o to usilujú poslanci Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) a Martin Poliačik (SaS). Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium – na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine, to však funguje len na výnimku, ktorú rezort školstva nechce predĺžiť.

Šesťročné gymnáziá by v prípade schválenia novely žiaci navštevovali po ukončení šiesteho ročníka základnej školy. Autori novely tvrdia, že sa ňou usilujú vytvoriť optimálne podmienky pre vzdelávanie nadaných žiakov a ich prípravu na vysokoškolské štúdium.

Poslanci poukazujú na výsledky martinského experimentu, z ktorých vyplýva, že šesťročné štúdium by malo byť otvorené len na školách s veľmi dobrými pedagogickými a výchovnými výsledkami. Šesťročné gymnáziá by teda nemali vznikať ako súčasť základných škôl alebo ako samostatné školy.
 
Vytvoriť by sa mali pri gymnáziách pre nadaných a talentovaných žiakov vo veku 12 rokov. Podľa vypracovaných osnov by bolo vhodné, aby sa otvorili minimálne dve triedy, optimálne tri až štyri triedy v danom roku. Novela by mala byť v prípade schválenia účinná už od budúceho školského roka, teda od 1. septembra 2012.

Poliačik v máji vyzýval ministerstvo školstva, aby namiesto rušenia školy od zeleného stola hľadalo cestu na jej stabilizáciu. Podčiarkol vtedy, že martinské šesťročné gymnázium nepotrebuje dokazovať svoju zmysluplnosť a už 17 rokov vychováva kvalitných absolventov. Podotkol, že 95 až 99 percent z nich sa umiestňuje na vysokých školách. O novele bude parlament rokovať na svojej najbližšej schôdzi, jej začiatok je naplánovaný na 19. júna.

Zdroj: SITA (aktualne.sk)