Vzdelávanie a výchova
Ochrana a bezpečnosť majetku v školách

V súvislosti s ochranou majetku v školách možno uvažovať vo viacerých rovinách:
- jednak ide o samotnú budovu či nábytok, kde je potenciálnym zdrojom škôd „vandalizmus“ a môže dochádzať ku škodám maľovaním na steny, ničením okien, dverí, vnútorných priestorov, toaliet a pod.
- jednak ide o materiálno-technické vybavenie školy, t. j. prostriedky a vybavenie, ktoré je nevyhnutné na zabezpečenie špecifickej a kvalitnej výchovno-vzdelávacej činnosti a ktoré je neraz finančne náročne. Sem možno zaradiť napr. počítače, interaktívne tabule, projektory, ktoré prispievajú ku skvalitňovaniu edukačného procesu.
Je nutné, aby toto vybavenie, ktoré môže byť lákadlom pre zlodejov, ale i potenciálnym zdrojom úrazov a nehôd pre samotné deti, bolo adekvátne zabezpečené pred nepovolanými osobami a neodbornou manipuláciou.
Všeobecne je viacero dôvodov, prečo zaviesť bezpečnostný systém ochrany budovy a materiálno-technického vybavenia školy. Je na zvážení každej školy, či prostriedky vložené do tohto systému budú výhodnou investíciou a riešením konkrétnych problémov:
- preventívna funkcia bezpečnostného systému pred nepovoleným vstupom do objektu, krádežou, lúpežou a vandalizmom,
- ochrana pred požiarom,
- ochrana pred nepovoleným vstupom do objektu nepovolaným osobám (napríklad bezdomovci a narkomani),
- ochrana zamestnancov,
- evidencia dochádzky zamestnancov,
- kontrola zamestnancov v prípade porušenia interných pravidiel a povinnosti,
- využívanie materiálno-technického vybavenia školy na skvalitňovanie výchovno-vzdelávacej činnosti a pod.
Materiálnym a technickým zabezpečením, ako aj bezpečnosťou a ochranou zdravia zamestnancov sa zaoberá bezpečnostná politika školy (stratégia bezpečnosti). Buduje sa s cieľom čo najefektívnejšie zabezpečiť objekt na základe potrieb základnej a strednej školy. V každom prípade je dobre, ak si zodpovedná osoba pri budovaní bezpečnostnej politiky uvedomí nasledujúce základné princípy a na základe nich ďalej podniká kroky a prijíma opatrenia.
Princípy zabezpečenia objektu:
- Komplexnosť prostriedkov na to určených. Zabezpečuje sa použitím zabezpečovacích technických prostriedkov, fyzickej ochrany a režimových opatrení.
- Udržiavanie bezpečnostného systému v takom stave, aby včas dokázal eliminovať ohrozenie, prípadne mu zabrániť. Tým sa napĺňa preventívna funkcia bezpečnostných opatrení.
- Zosúladenie všetkých bezpečnostných opatrení s právnymi normami platnými na území Slovenskej republiky, ich zodpovedanie rizikám.
- Adekvátnosť finančných nákladov na bezpečnostné opatrenia, využívanie monitorovacích a zabezpečovacích systémov predovšetkým na ochranu majetku a osôb v objekte. Dôležitá je preto spoľahlivosť systému.
Vybrané z publikácie Nové právo v školskej praxi.