Vzdelávanie a výchova

Osemročné gymnáziá dostali voľnú ruku

Osemročné gymnáziá dostali voľnú ruku
Deti môžu prihlásiť na osemročné gymnázium bez obavy zo supertvrdých prijímačiek. Úrady schvaľujú bratislavským školám toľko miest pre nových primánov, koľko si vypýtali. „O polovici škôl sme už rozhodli, rozhodnutia práve odišli na samosprávny kraj,“ hovorí Rudolf Novák z bratislavského krajského školského úradu.

Súkromné aj cirkevné gymnáziá by mali dostať pozitívnu odpoveď v najbližších dňoch. Kvótu na primánov zaviedol exminister školstva Ján Mikolaj (SNS), napríklad žiadna škola v hlavnom meste nemohla prijať viac ako 9 detí. Dôvodil zhoršovaním situácie na základných školách, ktorým gymnáziá brali najlepších žiakov. Nový minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) kvótu odložil na rok 2014. V Bratislave sa tým počet miest zo dňa na deň viac ako strojnásobil.
  
Pretlak v metropole
Rodičia v posledných týždňoch bombardovali gymnáziá otázkami, kedy a koľko miest otvoria. Záujem o osemročné gymnáziá v hlavnom meste je totiž enormný. „Hlási sa k nám každoročne troj- až päťnásobne viac uchádzačov, ako môžeme prijať,“ hovorí sestra Kristína, zástupkyňa riaditeľky bratislavského Gymnázia Matky Alexie. „Veľmi to poteší všetkých rodičov, ktorí sa u nás pýtali na voľné miesta,“ dodáva aj riaditeľka Evanjelického lýcea v Bratislave Edita Prostredníková.
  
Triedu s ôsmimi deťmi by finančne neutiahla, teraz môže rodičom pokojne odovzdať prihlášku. Na Súkromnom slovanskom gymnáziu stratili s úradníkmi trpezlivosť a prijímať začali aj bez oficiálneho povolenia.  „Berieme všetkých, s rodičmi 10 žiakov už máme podpísané zmluvy,“ tvrdí riaditeľ Pavel Spišiak.

Dnes je jasné, že väčšina škôl otvorí aspoň jednu triedu do 30 žiakov.
V iných krajských mestách tento problém nemajú, o osemročné gymnáziá nie je taký záujem. Košické gymnáziá hlásia záujem na hranici 6 – 7 percent z populačného ročníka, školské úrady v Nitre či Prešove evidujú po jednej žiadosti o zvýšenie počtu miest pre primánov.

Testovanie piatakov
Ministerstvo napriek uvoľneniu miest rodičov upozorňuje, že štúdium na osemročných gymnáziách nie je pre všetkých. „Hlásiť by sa tam mali žiaci so všeobecným intelektovým nadaním, ktorí majú o štúdium či už cudzích jazykov, ale aj ďalších spoločenskovedných a prírodovedných oblastí, skutočný záujem,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.

Dvojročný odklad kvóty plánuje minister Jurzyca využiť na zavedenie systému, ktorý by na osemročné gymnáziá dostal len tých najlepších žiakov. Uvažuje sa najmä o prijímaní podľa výsledkov celonárodného testovania piatakov, ktoré chce rezort zaviesť na základné školy už budúci rok.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)