Vzdelávanie a výchova

Piatakov na ZŠ čaká na jeseň pilotné testovanie vedomostí

Piatakov na ZŠ čaká na jeseň pilotné testovanie vedomostí
Časť piatakov na základných školách čaká v októbri a novembri pilotné overovanie vedomostí Testovanie 5. NÚCEM už v súčasnosti testuje deviatakov.

Nové národné meranie piatakov má poslúžiť ako vstupný monitoring vedomostí, ktoré žiaci nadobudli na prvom stupni ZŠ. "Učiteľom umožní diagnostikovať silné a slabšie stránky žiakov v triede, s ktorými budú na druhom stupni ZŠ pracovať," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. Testovanie 5 má spolu s výsledkami Testovania 9 poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. Rodičia si budú môcť výsledky svojho školáka porovnať s priemerom v regióne i na celom Slovensku. Národné testovania sú spätnou väzbou aj pre ministerstvo školstva, ich výsledky zohrávajú úlohu pri zostavovaní štátneho vzdelávacieho programu.

Na jeseň sa do pilotného testovania zapojí približne 80 základných škôl. Testy overia vedomosti asi 1 800 piatakov, z toho približne 600 zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským. NÚCEM v pilotnom roku overí kvalitu, zrozumiteľnosť a náročnosť zostavených testov, optimalizuje dĺžku testovacieho času, a podobne. V novembri 2014 už budú písať testy všetci piataci na Slovensku. "Ak po generálnej skúške 2014 budú všetky procesy optimálne nastavené, v novembri 2015 plánujeme spustiť po prvýkrát celoplošné ostré Testovanie 5," objasnila Kanovská. Generálnu skúšku v roku 2014 plánuje NÚCEM nastaviť tak, aby žiaci písali testy počas dvoch dní. V jeden deň ich otestujú z matematiky, v druhý deň zo slovenčiny a literatúry (na školách s vyučovacím jazykom maďarským z maďarského jazyka a literatúry).

Testy z matematiky aj z vyučovacieho jazyka sú naplánované na 60 minút, žiaci budú riešiť 25 až 30 úloh. Podľa Kanovskej testy nebudú skúmať exaktné vedomosti, ale predovšetkým kontext. Úlohy zo slovenčiny budú viazané na podnet v podobe textu - umeleckého alebo odborného, v matematike to bude zasa vizuálny podnet. "Nebudú zamerané len na jednoduché myšlienkové operácie typu: vypíš, vyhľadaj, vymenuj a podobne, ale žiaci budú musieť preukázať schopnosť riešiť zložitejšie logické procesy, napríklad aplikovať, porovnať informácie, vyvodiť záver z daných predpokladov, a podobne," vysvetlila Kanovská. Ako dodala, tvorcovia testov sa inšpirovali skúsenosťami z medzinárodných štúdií ako PIRLS, TIMSS alebo PISA.

Zdroj: SITA