Vzdelávanie a výchova

Pohybom ku zdraviu: 15 minút denne predĺži život o 3 roky

Pohybom ku zdraviu:  15 minút denne predĺži život o 3 roky
Máte už plány na víkend? Priznajte sa, je medzi nimi aj výlet do prírody, bicyklovanie, prechádzka či akákoľvek pohybová aktivita s deťmi? V sobotu 10. mája je Svetový deň "Pohybom ku zdraviu“. Svetová zdravotníctva organizácia (WHO) ho vyhlásila pred 12 rokmi a má poukázať na rastúci počet chronických ochorení, ktoré si spôsobujeme pohodlným sedavým spôsobom života.

Slováci  sa s pravidelným pohybom ešte stále veľmi nepretrhnú. Horšie je, že ak v nás nemajú vzor naše deti, aj im potom chýba motivácia športovať. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva trpí obezitou a nadváhou na Slovensku 13 – 15 % detí vo veku od 11 do 15 rokov. Spomedzi dospelých (18 – 64 rokov) trpí nadváhou približne každý tretí a obezitou každý štvrtý Slovák.

Podľa WHO potrebujú deti vo veku 5 – 17 rokov najmenej 60 minút miernej (napr. svižná chôdza, tanec) až intenzívnej (beh, bicyklovanie, plávanie) fyzickej aktivity každý deň. Dospelým by sa zišlo aspoň 30 minút mierne intenzívnej aktivity 5-krát týždenne, aby si znížili riziko ochorenia srdca a cievnej mozgovej príhody. Napríklad vo vlaňajšej štúdii zverejnenej v britskom časopise The Lancet odborníci uviedli, že 15 minút pravidelného cvičenia denne predlžuje život o 3 roky. Každých ďalších 15 minút pohybu denne predlžuje život o ďalší rok.

Prieskumov a štúdií o tom, prečo je zdravé športovať, je neúrekom. Fyzickou aktivitou sa pritom nemyslí iba šport, ale každý pohyb, ktorý spotrebúva energiu. Okrem cvičenia teda aj hry s deťmi vonku, chôdza, domáce práce či tanec. Pohyb ide ruka aj s lepšou náladou. Odborníci radia, že šport deťom aj dospelých prináša aj väčší pocit sebavedomia, zlepšuje náladu, keďže uvoľňuje hormóny ako je serotonín a dopamín. Potrebujete ešte ďalšie dôvody, prečo si cez víkend zašportovať?

Prečo sa oplatí ,,hýbať“ deťom aj dospelým 

  • Pohyb zlepšuje činnosť srdca
  • Pozitívne ovplyvňuje krvný tlak
  • Udržuje chrbticu a kĺby, posilňuje svalstvo
  • Pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu a cukru
  • Posilňuje imunitný systém
  • Je prevenciou nadváhy a obezity
  • Fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddialiť starobu
  • Uvoľňuje nervové napätie, pomáha vyrovnávať sa so stresom

 

Konferencia "Učiteľ nie je Google - nemôže ani nemusí vedieť všetko"