Vzdelávanie a výchova

Projekt Go Fit chce zlepšiť nezdravé stravovacie a pohybové návyky

Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej Vzdelanie a zdravie pre všetkých realizuje preventívnovzdelávací projekt Go Fit na štyroch základných školách. Výsledky skríningovej fázy na dvoch hlohoveckých a dvoch bratislavských školách poukazujú na nedostatočnú konzumáciu ovocia a zeleniny u detí, ako aj na slabú fyzickú zdatnosť a výskyt nadváhy až v 13 %.

Ing. S. Gašparovičová, prezidentka tejto nadácie zdôraznila, že nie veľmi pozitívne štatistiky poukazujú na neodkladnú potrebu vzdelávania a prevencie civilizačných ochorení, ktorých predpoklady vzniku sa vytvárajú už v ranom veku. „Cieľom projektu Go Fit je zvýšiť povedomie o zdravom životnom štýle a motivovať k zdravému stravovaniu a pravidelnej pohybovej aktivite prostredníctvom zapojenia nielen detí, ale aj ich rodičov a pedagógov. Mimoriadne nás teší aktívny prístup škôl, vďaka ktorému sa nám podarilo do doterajších fáz projektu zapojiť taký veľ ký počet detí, rodičov a učiteľov." Do projektu sa zapojilo 1512 detí, 845 rodičov a 139 pedagógov.

Ing. B. Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti sanofi-aventis a Zentiva, hlavného partnera projektu Go Fit uviedla, že pilotný preventívnovzdelávací projekt zdravého životného štýlu najmladšej generácie pod záštitou Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej sa uskutočňuje v školskom roku 2010/2011. Účelom skríningovej fázy projektu Go Fit, ktorá sa uskutočnila na jeseň a v zime roku 2010, bola identifikácia a vyhľadávanie skrytých rizík civilizačných ochorení, a to prostredníctvom informácií o zdravotných parametroch, fyzickej zdatnosti, stravovacích návykoch a pohybovej aktivite detí vo veku od 6 do 15 rokov. Okrem meraní zdravotných parametrov, ktoré prebiehali v priestoroch škôl, sa deti zúčastnili aj dotazníkového prieskumu, do ktorého boli zapojení aj ich rodičia. Dotazník bol zostavený i pre pedagógov, ktorí boli rovnako ako deti, zapojení do meraní zdravotných parametrov. Celkovo zaznamenala skríningová časť projektu veľmi priaznivú odozvu o čom svedčí aj fakt, že sa jej zúčastnilo takmer 80 % detí, 50 % rodičov a až 90 % pedagógov. V rámci projektu prebieha počas celého školského roka 2010/2011 pravidelná dodávka jabĺk pre žiakov a pedagógov zapojených škôl.

MUDr. A. Béderová, CSc. (Poradňa zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva hl. mesta Bratislavy) poukázala na to, že mnohé z výsledkov, ktoré prieskum priniesol, poukazujú práve na fakt, že naša mladá generácia disponuje nevhodnými stravovacími návykmi, ktoré v kombinácii s nedostatkom fyzickej aktivity vytvárajú predpoklad na výskyt civilizačných ochorení v staršom veku. Podľa výsledkov prieskumu až 13 % detí trpí nadváhou a 5 % dokonca obezitou, pričom čísla majú s vekom stúpajúcu tendenciu. Zistený výskyt nadváhy u detí je alarmujúci, pričom sa ukázalo, že nadváha trápi viac chlapcov ako dievčatá. V minulosti bola nadváha a obezita vo väčšej miere problémom žien. V posledných rokoch však nadváha u mužov stúpa, a to už od mladého veku. Pokles konzumácie mliečnych výrobkov je u starších detí kompenzovaný nadmernou obľubou údenín. Hoci mladším ročníkom chutia najmä múčne jedlá, staršie deti preferujú skôr mäso, pričom v obľube je najmä hydina (42 %), ale stále v nedostatočnej miere konzumujú ryby. Zelenina nepatrí medzi obľúbené jedlá detí v žiadnej z vekových kategórií - v odporúčanej dennej dávke ju konzumuje len 22 % detí. O niečo lepšie je na tom spotreba ovocia, avšak ani tu nie je denná konzumácia dostatočná. Viac ako zelenina a ovocie oslovujú deti sladkosti, slané pochutiny ako sú zemiakové lupienky či oriešky, sladené nápoje a jedlá rýchleho občerstvenia.

Prim. MUDr. P. Malovič, PhD., MPH. (Klinika Telovýchovného lekárstva UN Bratislava) zdôraznil, že celková situácia v životnom štýle detí je o to kritickejšia, že ani fyzická aktivita nekompenzuje nevyvážený spôsob stravovania. Fyzická zdatnosť detí je na veľmi slabej úrovni, čo logicky vyplýva z ich aktuálneho životného štýlu. Nedostatok pohybových aktivít je často výsledkom nie úplne pozitívneho rodičovského vzoru, v rámci ktorého výrazne absentuje príklad aktívneho pohybového režimu. Naopak, športové krúžky, ktoré deti navštevujú, nezaručujú kvalitnú a zdravú fyzickú kondíciu, pokiaľ nie sú šité na mieru veku a schopnostiam dieťaťa. Preto by malo byť spoločné stolovanie, kontrola stravovacích návykov dieťaťa a spoločné pohybové aktivity súčasťou bežného režimu rodiny.

Doc. MUDr. G. Kamenský, CSc., FESC, hlavný odborník MZ SR pre odbor kardiológia, vyzdvihol to, že by sme sa nemali čudovať, keď máme obézne deti a deti s nadváhou, keď ani dospelá populácia nevenuje dostatočnú pozornosť svojmu zdraviu. Fajčenie je, žiaľ, rozšírené už medzi mladou generáciou a veľká časť dospelej populácie trpí hypertenziou.

Obezita predstavuje ekonomický, edukačný a mentálny problém. Národný program prevencie ochorení srdca a ciev je o edukácii širokej verejnosti. Vo vývoji KV ochorení sme zaznamenali pokles u mladších vekových kategórií - do 65 rokov. Mgr. A. Petáková (Základná škola na Malokarpatskom námestí v Bratislave - Lamači) uviedla, že význam vplyvu pedagógov na žiakov v oblasti zdravého životného štýlu sa mnohokrát podceňuje a nevenuje sa mu dostatočná pozornosť.

Do skríningovej časti projektu Go Fit boli preto okrem detí a ich rodičov zapojení aj učitelia. Výsledky ukázali, že často značne stresujúce prostredie má vplyv na zdravotný stav pedagógov. Takmer štvrtina z nich má zvýšený krvný tlak a dokonca viac ako 50 % z nich má zvýšené hladiny cholesterolu a cukru. Pedagógov trápi tiež nadváha a obezita. Projekt vyvrcholí v máji pri príležitosti Svetového dňa Pohybom k zdraviu, počas ktorého budú medzi sebou súťažiť zapojené školy a víťazná z nich získa finančný príspevok na rekonštrukciu športovísk školy.
MUDr. G. Šimko, MPH., hlavný hygienik - Úrad verejného zdravotníctva SR povedal, že Národný program starostlivosti o deti a dorast na roky 2008 až 2015 poukazuje na to, ako je veľmi dôležité zabezpečenie správnej výživy od útleho veku.

Nesprávna výživa vedie k narušeniu zdravia a zhoršeniu vyživovacieho stavu. Predstavuje čoraz väčší problém takmer vo všetkých európskych krajinách. Môže viesť k obezite u školopovinných detí a zvýšiť riziko kardiovaskulárnych a iných systémových ochorení v neskoršom veku. Primeraná a vyvážená, zdravotne orientovaná fyzická aktivita je podmienkou zdravého telesného a duševného vývoja detí a dorastu. Zároveň podporuje osobný rozvoj, je účinná v prevencii telesných i duševných chorôb, predovšetkým chronických neinfekčných a kardiovaskulárnych chorôb. Zmysluplné trávenie voľného času pomáha predchádzať závislosti od tabaku, alkoholu, omamných a psychotropných látok.

Zdroj: SITA (Lekárske listy)