Vzdelávanie a výchova

Projekt Kockaté hlavy hľadá deti nadané v oblasti IT

Projekt Kockaté hlavy hľadá deti nadané v oblasti IT
Prvé kolo projektu sa začne 24. februára vo forme on-line testu zameraného na logické a tvorivé myslenie.

Deťom z banskobystrického regiónu, ktorý sa dlhodobo umiestňuje na prvých miestach v rebríčkoch nezamestnanosti absolventov v rámci SR, chce otvoriť dvere do „veľkého IT sveta“ nový pilotný projekt Kockaté hlavy, informovala TASR autorka myšlienky a marketingová riaditeľka spoločnosti NESS Slovensko, a. s., Silvia Havrillová. Zámerom projektu je vyhľadať nadané deti a podporiť ich talent a zručnosti v oblasti informatiky i ambície stať sa „IT profíkom“.

Projekt je zacielený na žiakov ôsmeho a deviateho ročníka, respektíve tercie a kvarty gymnázií. Cieľom je podporiť vzdelanosť v oblasti IT a budovať u mladých ľudí povedomie, že byť „kockatou hlavou“ alebo „kockáčom“ je dnes in. Zaregistrovať sa a urobiť si skúšobný test môžu deti na stránke www.kockatehlavy.sk. Skúšobný test je nezáväzný a žiaci si môžu vyskúšať, čo ich v reálnom teste čaká.

Vyhľadávací súťažný projekt má niekoľko fáz a jeho prvé kolo sa začne 24. februára vo forme on-line testu zameraného na logické a tvorivé myslenie. Úspešní súťažiaci postúpia do druhého kola, v ktorom budú riešiť zadaný projekt. Desiati najlepší získajú okrem zaujímavých cien aj možnosť zažiť, aké je to pracovať v medzinárodnej IT firme - zúčastniť sa na pracovnej porade, riešiť úlohy a zadania, teda zažiť pracovný deň bežného „IT-čkára“. Po skončení campu bude vyhlásené najtalentovanejšie dieťa v oblasti informačných technológií a vyhlasovateľ projektu si zároveň vyhradil právo udeliť jednému účastníkovi celoročné štipendium, ktoré využije na svoje vzdelávanie počas školského roka 2014/2015. Zostavenie odborných testov a úloh, ako aj výber najlepších „kockáčov“, bude zastrešovať odborná komisia.

„Počet IT talentov je na Slovensku nedostatočný vzhľadom na rastúci trh a jeho požiadavky. Prax nám ukazuje, že vzbudzovať záujem o IT je u vysokoškolákov už neskoro, preto sme náš projekt zamerali na deti ôsmeho a deviateho ročníka, respektíve tercie a kvarty gymnázií,“ vysvetlila Havrillová. „U týchto detí chceme podporovať logické myslenie, motivovať ich k samovzdelávaniu a rozvoju tvorivosti, umožniť porovnať si svoje vedomosti s rovesníkmi a zároveň podporiť vyučovací proces informatiky v školách,“ dodala.

Prvé čísla ukazujú, že pilotný projekt vzbudil v Banskobystrickom kraji záujem nielen u chlapcov a dievčat, ale aj učiteľov a riaditeľov škôl. „Som si istá, že výsledok testovania bude dôkazom, že talentované deti sú aj mimo Bratislavy, a že týmto deťom na vzdelaní záleží a má zmysel podporovať ich v tom,“ konštatovala Havrillová. Ako dodala, projekt pre nich nie je jednorazovou záležitosťou, práve naopak. Pracujú aj na príprave jeho celoslovenského pokrytia a prebiehajú aj rokovania o podpore s Európskou úniou. Katarína Zemanová z pracovného portálu Kariéra.sk podotkla, že v súčasnosti skoro 20 percent ponúkaných pozícií na portáli je zo sektora informačných technológií. „Na Slovensku nám však chýbajú kvalitní a v IT vzdelaní ľudia, ktorí by tento dopyt zamestnávateľov uspokojili,“ konštatovala Zemanová.

Zdroj: regiony.sme.sk