Vzdelávanie a výchova
Sexuálna výchova neexistuje, nik to neplánuje zmeniť

Minister školstva Eugen Jurzyca to považuje za dostatočné. „Otázky, ktoré sa týkajú zdravotného a biologického hľadiska sexuálnej výchovy, sa vyučovať musia a aj sa ako prierezová téma vyučujú. Sú však oblasti sexuálneho života, ktoré do vzdelávacieho procesu nepatria,“ povedal pre Pravdu minister.
Podľa aktivistiek z tretieho sektora je nepostačujúce, ak sa sexuálna výchova vyučuje len ako súčasť biológie, prvouky, etickej či náboženskej výchovy. Ministerstvo školstva síce vypracovalo pre školy osnovy Výchovy k manželstvu a rodičovstvu, ktoré obsahujú aj témy z oblasti sexuálnej výchovy, ale napriek odporúčaniu rezortu sexuálna výchova na školách neexistuje. Podľa hovorkyne ministerstva Miriam Žiakovej v rámci vyučovacích hodín môže každá škola ponúknuť špecifický vzdelávací program, ak je oň záujem medzi žiakmi, rodičmi alebo reaguje na požiadavky regiónu. „Škola si môže zvoliť aj predmet, ktorý je zameraný na uvedenú problematiku,“ dodala Žiaková.
Riaditeľka školy a gymnázia pre mimoriadne nadané deti Jolana Laznibátová k súčasnému stavu sexuálnej výchovy podotkla, že deti zaujímajú iné otázky, ako tie, na ktoré dostávajú odpovede v škole. Podľa nej by mali byť zavčasu informované. „Nejaké základy by sa deti mali naučiť, lebo potom sa to dozvedajú sprostredkovane od kamarátov,“ povedala riaditeľka. Podľa nej vzhľadom na rozšírené katolícke vierovyznanie pokusy vyučovať sexuálnu výchovu u mladších žiakov na Slovensku neprejdú ešte dlho.
„Ani neviem, že sa niečo také učí,“ komentoval študent oktávy bratislavského gymnázia. Učiteľka Eva Dubeňová, ktorá vyučuje etickú výchovu na prvom stupni, nesúhlasí, aby sa sexuálna výchova vyučovala ako samostatný predmet, pretože sa podľa nej nedá oddeliť od otázok, ktoré sa vyučujú v rámci iných predmetov. „Na prírodovede preberajú ľudské telo, učia sa funkcie jednotlivých orgánov a skončia pri rozmnožovaní. Sú popísané rozdiely medzi mužom a ženou, ako vzniká splodenie dieťaťa. To je dôležité, lebo sa nám stáva, že niektoré deti si aj v tretej triede myslia, že ich nosí bocian,“ vysvetlila učiteľka. Podľa nej by sexuálnu výchovu ako prví mali deťom vysvetliť rodičia. Pre učiteľku je vraj problém, ak rodičia dieťaťu napríklad povedia, že ho kúpili v nemocnici. Keď sa blížia vyučovacie hodiny o tejto téme, pedagógovia najprv upozornia rodičov na rodičovskom združení, aby doma deti na to pripravili.
Základné informácie by malo dieťa dostať v rodine. Myslí si to Jana Cviková z feministického združenia Aspekt. „Informácie by mali vychádzať z toho, čo to dieťa chce. To platí aj pre dospievajúcich. Neznamená to však, že keď niekto dovŕši pätnásť, tak v tej chvíli chce denne súložiť,“ dodala Cviková. Podľa nej by sa sexuálna výchova mala vyučovať, ale bolo by potrebné komunikovať o tom viac s rodičmi ako s deťmi.
Zdroj: SITA (PRAVDA)