Vzdelávanie a výchova
SGI zverejnil 12 riešení pre kvalitnejšie slovenské vysoké školy
"Tieto opatrenia siahajú od relatívne drobných, ale závažných vecí. Napríklad zaviesť možnosť odoberať nečestne získané akademické tituly až po zásadné systémové otázky, napríklad zmeniť spôsob, akým je akreditované externé štúdium," skonštatoval Beblavý s tým, že dnešná akreditácia vôbec nezaručuje kvalitu externého štúdia, v ktorom študuje viac ako tretina slovenských študentov.
Inštitút chce napríklad posilniť otvorenosť a medzinárodnosť slovenských vysokých škôl a to cestou investičných stimulov pre zahraničné školy, ktoré by spolupracovali s tými slovenskými. Taktiež navrhuje, aby sa zmenili podmienky na získavanie profesorských titulov. "Tak, aby sa mladé slovenské špičky pôsobiace v zahraničí alebo praxi mohli vrátiť domov a oplatilo sa im a bolo pre nich možné učiť na slovenských vysokých školách, takže chceme zmeniť aj systém, aj ľudí, aj pravidlá," dodal Beblavý.
SGI vidí priestor na zmenu aj v akreditácii vysokých škôl, ktorú v súčasnosti hodnotí ako formálnu, pričom nerozoznáva podľa Beblavého "skutočnú špičku" v rámci slovenských vysokých škôl. "Navrhujeme výrazne zmedzinárodniť akreditáciu. Myslíme si, že ak hodnotíme sami seba, tak to často nevedie k najlepším výsledkom. Preto navrhujeme, aby v Akreditačnej komisii, ale aj v pracovných skupinách bolo výrazné zastúpenie medzinárodných odborníkov, dokonca až väčšinové," vysvetlil Beblavý. SGI navrhuje aj zníženie administratívnej náročnosti akreditácie a zaviesť mechanizmus preskúmateľnosti rozhodnutí Akreditačnej komisie.
Zdroj: TASR