Vzdelávanie a výchova

Slovenčinu môžu vyučovať až od tretieho ročníka

Bývalý minister školstva a dnes poslanec NRSR za SNS Ján Mikolaj sa obáva o výučbu slovenčiny v školách s vyučovacím jazykom maďarským.

Mikolaj na tlačovej besede kritizoval rozhodnutie ministerstva školstva, podľa ktorého si školy budú samy rozhodovať, čo sa bude učiť. „To je začiatok čistého chaosu, pretože to rozbije systém vzdelávania, nadväznosť. Žiak nebude môcť prestúpiť na inú školu, lebo nevie predmety, ktoré sa tam učili. Čo keď sa riaditeľ rozhodne, že slovenčina sa začne vyučovať v školách s vyučovacím jazykom maďarským v treťom ročníku,“ vyhlásil Mikolaj.

Ministrovi školstva Eugenovi Jurzycovi vyčíta, že v médiách nediskutuje s opozíciou, ale len s ľuďmi z tretieho sektora. Parlamentný výbor pre školstvo prakticky podľa neho nezasadá, pretože minister nič nepredkladá. „Nečinnosť je na škodu celého školstva. Minister nie je schopný presadiť ani len peniaze,“ upozornil Mikolaj. Výdavky vlády sú vyššie o 18 miliárd eur, ale na školstvo ide menej. Jurzyca presadil podľa Mikolaja jednoriadkový zákon o povinnej angličtine, pričom dnes chýba 2 000 učiteľov angličtiny.

Exminister zdôraznil, že povinná angličtina je v rozpore s ideou EÚ, že žiadny jazyk nie je nadradený ostatným.
Nevydávanie polročných vysvedčení je dehonestáciou žiakov a učiteľov, pretože dostanú papier a nie vysvedčenie. V školstve prebieha štvrtý rok reforma a stále nie sú učebnice. „To je chyba ministerstva, že ich nezabezpečilo. Výhovorky, že neboli pred tromi rokmi, dnes neobstoja. Minister vybral bez výberového konania poradcu, ktorý vybral svojho brata, ale učebnice nie sú,“ zdôraznil Mikolaj.

Ministra kritizoval aj za návrh prezidentovi vymenovať 105 profesorov. „Tretina profesorov tam nepatrí. Minister nepočkal na rozhodnutie akreditačnej komisie, či všetci navrhnutí spĺňajú kritériá,“ zdôraznil. Namiesto zvyšovania kvality vysokých škôl Jurzyca púšťa nové malinké univerzity.

Zdroj: SITA (Naše novosti)