Vzdelávanie a výchova

Stredoškoláci z Trenčianskeho kraja boli najúspešnejší

Dve prvé, dve druhé, štyri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto získali študenti stredných škôl Trenčianskeho kraja na Celoštátnej prehliadke Stredoškolskej odbornej činnosti. Získali prvú priečku pre svoj kraj.

Vo štvrtok 28. apríla vyhlásili v Posádkovom klube víťazov 33. ročníka celoštátnej prehliadky Stredoškolskej odbornej činnosti. Na pôde hostiteľskej Strednej odbornej školy stavebnej E. Belluša sa počas troch dní zhromaždilo 272 stredoškolákov z celého Slovenska. Svoje práce predstavili pred porotou v sedemnástich rôznych oblastiach.

Trenčiansky kraj prvý
Podľa zisku niektorej z prvých piatich cien na druhom mieste skončili Nitriansky a Banskobystrický kraj, prvenstvo patrí Trenčianskemu kraju, ktorého študenti získali celkom dvanásť cien. Vlasta Púchovská zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania bola s prezentáciou študentov na prehliadke spokojná. „Preukázali obdivuhodné vedomosti, svoje práce presvedčivo obhajovali, vystupovali suverénne a vysoko hodnotím ich spoluprácu s vedeckými inštitúciami,“ povedala.

Vyrobil robot
Martin Valášek, tretiak zo SOŠ Športová v Starej Turej bol z prvej ceny prekvapený. „Čakal som možno druhé alebo tretie miesto, ale prvé nie,“ povedal. Na prehliadke predstavil svoj tankový podvozok s bezdrôtovým ovládaním. „Môže sa ovládať pomocou počítača, mobilného telefónu alebo diaľkového ovládača, ktorý som vyrobil, navyše je doplnený bezdrôtovou kamerou.“ Martin má okrem tohto prvenstva už na svojom konte prvú cenu z celoštátnej súťaže Zenit v elektronike, prvú cenu z Trenčianskeho robotického dňa a tiež aj ocenenie z výstavy Mladý tvorca, ktorá sa konala tohto roku v Nitre.

Projektovali väzenie
Jedna z cien zostala aj na domácej pôde. Martin Mišún a Jozef Vlado zo SOŠ stavebnej Emilla Beluša v Trenčíne projektovali Ústav na výkon trestu odňatia slobody. „Dlho sme sa rozhodovali, čo urobiť,“ povedal študent staviteľstva Jozef Vlado. „Kamarátov otec pracuje v podobnom zariadení, povedal nám, či by sme takéto niečo nenavrhli, no a my sme sa s ním dostali až sem a veľmi sa z toho tešíme.“ Spolu naprojektovali zariadenie pre 256 väzňov. Výnimočné na ich práci bolo to, že kým v škole sa učia bežné stavby, pri tejto museli dodržiavať špecifické predpisy. „Ku nim sme sa dostali len preto, že sme mali konzultanta, ktorý v takomto zariadení pracuje, inak by sme nikdy nemohli navrhnúť takúto stavbu, a to sme mali možnosť vidieť iba niektoré materiály, nie úplne všetko,“ povedal maturant.

Ďalší ročník bude v Piešťanoch
Stredoškolská odborná činnosť je prehliadkou tvorivého myslenia, odborných vedomostí, skúseností a talentu mládeže. Vyhlasovateľom je ministerstvo školstva, odborným garantom Štátny inštitút odborného vzdelávania. Celoštátnu prehliadku v Trenčíne od 26. do 29. apríla organizovalo Krajské centum voľného času v Trenčíne spolu so SOŠ stavebnou E. Belluša pod záštitou ministra školstva a trenčianskeho župana. O rok sa miestom 34. ročníka stanú Piešťany. Symbolickú valašku s nápismi všetkých doterajších ročníkov si prevzal Trnavský kraj.

Zdroj: SITA (Trenčianske noviny)