Vzdelávanie a výchova

Študentov každý rok ubúda, najviac ich stratila drevárska škola

Musia sa správať ako podnikatelia a mať na zreteli okrem iného aj konkurenčné prostredie. Takýto osud postihol stredné školy. Detí je z roka na rok menej, a preto musia školy hľadať marketingové ťahy, aby prilákali žiakov do svojich školských lavíc. Podľa Úradu Košického samosprávneho kraja za štyri roky v okrese Spišská Nová Ves poklesol počet žiakov na stredných školách o 16,2 percenta.

Napríklad v Spišskom okrese je spolu deväť stredných škôl, z toho tri gymnáziá. Najvýraznejší pokles žiakov zaznamenali na Strednej priemyselnej škole drevárskej - viac ako 28 percent. Zriaďovateľ plánuje zlúčiť strednú odbornú školu so strednou priemyselnou školou.

Nezlučovali sa, nemenili názov Za posledné roky stredné školy aj kvôli klesajúcemu počtu žiakov menili svoje názvy, zamerania, zlučovali sa. Jedinou odbornou školou v meste, ktorá za tridsať rokov nezmenila svoj názov a nezlúčila sa so žiadnou inou školou, je Stredná priemyselná škola strojnícka v Spišskej Novej Vsi. Riaditeľ školy Ladislav Ruttkay však priznáva, že aj oni bojujú s klesajúcim počtom študentov. Za štyri roky je žiakov menej o takmer 26 percent. Preto sú nútení správať sa ekonomicky ako akýkoľvek iný podnikateľský subjekt. "V posledných rokoch sme sprístupnili tri nové študijné odbory, a to mechatronika, technické lýceum, logistika. Ide o úplne nové odbory, ktoré zatiaľ nebolo možné na Slovensku študovať. Zavádzali sme ich do praxe na základe poverenia ministerstva školstva," vymenoval jednu z možností L. Ruttkay, akým spôsobom doslova lákajú žiakov.

Rozhodoval sa dva mesiace V tejto škole môžu žiaci študovať v šiestich odboroch, ide však výlučne o technické odbory. "Zachovávame technickú líniu školy, aj keď nám pribudli také odbory, ako napríklad elektronika, informatika a ekonomika," vysvetlil L. Ruttkay. Jedným zo 413 študentov tejto priemyslovky je aj štvrták Roman Bobor.Ten sa nám priznal, že približne dva mesiace sa rozhodoval, či nastúpi práve na strojnícku priemyslovku alebo na gymnázium. "Stále som plánoval štúdium na vysokej škole, preto bolo pre mňa prioritné gymnázium, lenže lákalo ma aj štúdium na priemyslovke. Radil som sa aj s výchovnou poradkyňou aj s rodičmi. Nakoniec sme sa doma rozhodli pre priemyslovku. Škola má v meste dobrú povesť, ale vládne tu veľmi prísny režim. Priznám sa, prvé dva roky som mal problém zvyknúť si," opísal nám Roman. Jeho obľúbeným predmetom je mechatronika.

Zdroj: SITA