Vzdelávanie a výchova
Uskutoční sa prvý štátny výskum týrania a zneužívania detí

Práca v teréne sa uskutoční v prvej polovici roku 2013. Ako uviedol Fico, prvé otázky už inštitút vložil do systému prieskumovej agentúry. Momentálne sa zvažuje, či sa do práce zapojí aj rezort školstva a zdravotníctva. Výskum v tejto oblasti víta aj Ivan Leitman z občianskeho združenia Náruč, ktorý už dlhodobo kritizuje, že zo strany štátu sa od vzniku Slovenska žiaden takýto výskum neuskutočnil. Posledného sa v roku 1999 ujalo občianske združenie SLONAD, ktoré však pracovala iba s údajmi o deťoch vo veku 15 až 16 rokov. Výsledkom celoplošného prieskumu bolo, že 12,3 percenta z 5 230 respondentov priznalo aspoň jednu z foriem pohlavného zneužívania. Leitman tvrdí, že problematiku týrania a zneužívania detí musí riešiť aj štát už len z toho dôvodu, že sa k ochrane práv detí zaviazal podpisom mnohých medzinárodných dohovorov. Zároveň upozorňuje, že skúmať sa musia deti od najútlejšieho veku, kedy nechodia do školy a teda okrem lekárov ich práva nemá takmer kto iný chrániť.
Okrem toho si myslí, že štátne stratégie o deťoch by sa mali špecializovať aj na deti vystavené takémuto nebezpečenstvu a nielen tvoriť jednu z kategórií v akčných plánoch. Okrem výskumu možno spomenúť aj návrh odborného uznesenia, ktoré pripravila sekcia zdravia a odbor legislatívy ministerstva zdravotníctva v spolupráci s hlavnými rezortnými odborníkmi pre pediatriu, detskú chirurgiu, psychológiu, detskú psychiatriu, všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, rovnako ako aj so špecialistami Prezídia policajného zboru. Uznesenie, ktoré je v súčasnosti ešte v legislatívnom konaní, spracúva podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR Lenky Skalickej príznaky a diagnostiku zanedbávania, týrania alebo zneužívania maloletých. Rovnako sa zameriava na to, ako a kde majú zdravotníci oznamovať podozrenia na zanedbávanie, týranie alebo zneužívanie detí a mládeže.
Fico potvrdil, že rozhodnutie o výskume súvisí s rokom 2012, ktorý sa do povedomia verejnosti zapísal aj niekoľkým prípadmi na smrť utýraných detí, konkrétne päťročnej Lucky a dvanásťročnej Viktorky. Spoliehať sa výlučne na prieskumy EÚ, nie je podľa Leitmana v poriadku.
Zdroj: SITA