Vzdelávanie a výchova
V maďarských školách môžu byť aj slovenské triedy

Čaplovič na školskom výbore uviedol, že sú obce, najmä v okolí Bratislavy, kde sa nasťahovalo veľa slovenských rodín a v maďarskej dedine nechce starosta otvoriť jednu triedu v slovenskom jazyku. Podľa neho sa niekedy zbytočne rozdeľovali školy na jazykovo zmiešanom území. "Žijeme tu ako občania na jednom území a prečo priestory, ktoré sú niekedy poloprázdne, nemôžeme využívať pre to, že by tá škola slúžila tak slovenským deťom, ako aj maďarským deťom," dodal Čaplovič.
O tomto probléme chce diskutovať aj s Asociáciou maďarských pedagógov a zástupcami poradných orgánov v rámci regionálneho školstva. "Chceme tieto veci otvoriť v zmysle toho, aby sme robili racionálne a efektívne a nestavali jednu národnosť proti druhej," dodal minister s tým, že legislatívne zmeny sa môžu pripraviť až po rokovaniach. "Súhlasím s tým, že každé dieťa by sa malo učiť vo vlastnom jazyku," povedal Érsek, ktorý sa na ministra obrátil po tom, ako sa objavili informácie o chystaných legislatívnych zmenách. "Mali sme obavy z toho, že keď spravia nejakú slovenskú jednotriedku, tak že zrušia maďarskú, ale myslím, že to nehrozí," povedal po rokovaní výboru poslanec. Domnieva sa, že k neotvoreniu tried v konkrétnych prípadoch zrejme nedošlo pre nedostatok priestoru v školách.
Rezort školstva sa obrátil na mestá a obce ako najväčšieho zriaďovateľa škôl, aby sa v rámci svojich možností snažili vytvoriť podmienky na vzdelávanie detí v takom jazyku, v akom požadujú vzdelávanie ich zákonní zástupcovia. Reagovali tak na opakované podnety od rodičov detí slovenskej národnosti žijúcich na národnostne zmiešanom území, kde sú zriadené len školy s vyučovacím jazykom príslušnej národnostnej menšiny. Sťažovali sa, že neuspeli so žiadosťami na zriadenie tried s vyučovacím jazykom slovenským v školách a škôlkach.
Zdroj: SITA