Vzdelávanie a výchova

V názoroch sa rozchádzajú aj samotní odborníci

Kedysi pár za úch od učiteľa malo na žiakov terapeutické účinky. Dnes sú telesné tresty prísne zakázané.

Cyril Höschl, český psychiater, sa domnieva, že do škôl by sa mali vrátiť tresty. Podľa neho by učitelia mali mať možnosť nechať žiaka po škole, kedy by vykonával niečo ako verejnoprospešné práce. Napríklad by sa musel zúčastniť na upratovaní školy, vynášal by koše a podobne. Malo by to byť niečo, čo by deťom ukázalo, aký je život v skutočnosti a čo sa od nich, až budú dospelí, očakáva.

Zlyhanie školy?
Ak však škola musí pre agresivitu žiakov volať políciu a tá robí poriadky so žiakmi, považuje to za zlyhanie školy. „To je, ako keby sme na psychiatrii volali políciu kvôli nepokojným pacientom,“ povedal pre Českú televíziu. Höschl atmosféru v nejednej škole počas prestávok prirovnáva k divočine, v ktorej sa učitelia musia neustále pohybovať. Podľa neho treba vrátiť do školstva určité prvky reštrikcie, ale zároveň učiteľské povolanie oveľa lepšie oceniť ako dnes.

Radšej dôraz na školské poriadky
Slovenský psychológ Miron Zelina naopak nie je zástancom telesných trestov. Napokon to zakazujú aj ľudské práva a práva dieťaťa. Podľa neho základným problémom školstva postupne nebude vzdelávanie, ale výchova - riešenie problémov v správaní žiakov aj ich rodičov. Riešenie vidí napríklad aj v lepšom prepracovaní školských organizačných poriadkov, ktoré sú dnes u nás veľmi formálne. „Mali by v nich byť podrobnejšie uvedené pravidlá správania vrátane odmien, trestov, práv a povinností. „Videl som v jednej škole v USA ich disciplinárny poriadok, obsahoval 24 strán textu, kde bolo uvedené, ako sa majú žiaci obliekať, ako pozdraviť, ako udržiavať čistotu v triede, ako používať mobily, ako sa majú maľovať, správať na chodbách, v triedach a podobne,“ hovorí Zelina

Lepšie známkovanie
Potrebné je zmeniť tiež klasifikáciu správania - jednotku by mali len žiaci so vzorným správaním, dvojka by bol priemer, a tak ďalej. Tento systém majú v maďarských školách, kde osobitne môžu hodnotiť aj usilovnosť. Najväčšou zmenou by podľa psychológa malo prejsť vzdelávanie pedagógov, aby učitelia nedávali podnety na agresiu žiakov, naučili sa empatii, otvorenosti, akceptácii.

Zdroj: SITA (SME)