Vzdelávanie a výchova

Z bábätka škôlkar

Ranné náreky, časté sople a kašle, ale i noví kamaráti, hry a básničky. Aj to vás pomaly čaká, ak sa vaše dieťatko chystá od septembra do škôlky. Na podanie prihlášky do materskej školy vám ostáva len pár dní. A zďaleka nie je isté, či si v apríli nájdete v schránke kladnú informáciu o prijatí vášho potomka. Škôlky sú neuveriteľne preplnené a nové deti berú na základe všakovakých interných kritérií.

Hoci zo zákona pre materské školy neplatí rajonizácia, mnohé najprv prijímajú deti s trvalým pobytom v obci či mestskej časti, kde je aj škôlka. Pri podávaní prihlášky na to určite myslite. Prednosť mávajú aj mladší súrodenci detí, ktoré už do škôlky, prípadne pripojenej základnej školy chodia. Nikde nie je napísané, že prihlášku musíte podať len do jednej škôlky. V dnešnej situácii s materskými školami je asi lepšie poistiť sa a podať viac prihlášok. Keď vám čírou náhodou prijmú dieťa do viacerých škôlok, je fér, ak tým, kam dieťa nedáte, pošlete v tomto zmysle vyrozumenie.
  
Zo zákona je škôlka povinná prijať iba predškolákov, prípadne deti s odloženou školskou dochádzkou alebo dodatočne odloženou školskou dochádzkou. Kedysi tieto deti museli chodiť do škôlky povinne, dnes to tak nie je. Odborníci však pre päť- či šesťročné deti škôlku odporúčajú. "Dieťa v tomto veku by v každom prípade do škôlky už malo ísť, aby sa socializovalo, naučilo sa komunikovať s cudzími ľuďmi, so svojimi rovesníkmi, na učilo sa presunúť splnenie svojich želaní a prianí na neskôr, po pobyte v materskej škole. Je to nielen príprava do školy, ale príprava na život. Ak ste v tomto veku dieťaťa na materskej dovolenke s ďalším dieťaťom, stačí predškolákovi po byt v škôlke iba predpoludním," vraví psychologička PhDr. Dorota Kopasová, CSc.
  
Kým staršie dieťa už navštevujúce škôlku je pre prijatie mladšieho súrodenca výhoda, naopak, mladší súrodenec, s ktorým ste ešte na rodičovskej dovolenke, je nevýhoda. Ak v škôlke vedia o tom, že ste ešte doma, skôr očakávajte vyrozumenie o neprijatí vášho drobca do škôlky. No nevešajte hlavu! Psychologička tvrdí, že takto je to lepšie.
  
"Ak ste doma s mladším dieťaťom, je najvhodnejšie, aby aj staršie bolo s vami doma. Ide o to, že staršie dieťa sa môže cítiť odstrčené, citovo nenaplnené, keďže vie, že vy ostávate doma s jeho mladším súrodencom. No keď už idete do zamestnania a o mladšie dieťa sa stará niekto iný, pokojne dajte staršie do škôlky," vraví D. Kopasová.
  
Obávate sa, že ak nepošlete die ťa do škôlky hneď v septembri, nepodržia vám miesto? O nástupe novembrových, decembrových či ešte mladších detí sa skúste už pri zápise dohodnúť s riaditeľkou. Psychologička upozorňuje, že skutočne zrelé je dieťa na škôlku až v dovŕšených troch rokoch. "Vtedy je aj vyššia šanca, že dieťa bude v škôlke spokojné." Podľa Legislatíva ministerstva školstva by vám učiteľky mali vyjsť v ústrety aj v prípade, že pre adaptáciu chcete dieťa spočiatku nechávať v škôlke len pár hodín.
  
Okrem toho, že škôlku spravidla hľadáte blízko vášho bydliska alebo vašej práce, mali by ste vziať do úvahy aj ďalšie kritériá. Ak chcete, aby dieťa začalo "spíkovať" alebo "šprechovať", psychologička radí všímať si, či už má váš potomok správnu výslovnosť v slovenskom jazyku, primeranú slovnú zásobu, vie sa súvisle vyjadrovať. Výučba cudzieho jazyka by sa podľa odborníčky mala realizovať predpoludním a mala by ho učiť učiteľka materskej školy, ktorá jazyk dokonale ovláda a zároveň pozná deti, ktoré bude hravou formou učiť.
  
Bohatosť krúžkov v škôlke nehrá podľa psychologičky väčšiu rolu. "Záujmové krúžky odporúčam realizovať nie v materskej škole, ale v základných umeleckých školách, v telovýchovných jednotách, jazyky v detských jazykových školách. Ide o to, aby deti prichádzali do kontaktu aj s iným prostredím, nielen s prostredím škôlky, aby sa zoznamovali so širším okruhom ľudí."
  
Dôležité je aj prostredie škôlky. Uprednostnite tú, čo má záhradu s pieskoviskom, hojdačkami, preliezkami, trávou. Všimnite si, či je tam dosť stromov, ktoré budú deti chrániť v lete pred horúčavou. Je určite lepšie, ak si deti pobyt vonku užijú pri hre, a nie pochodovaním po prašných uliciach.
  
Kritérium na voľbu by pre vás nemal byť vek pani učiteľky, ale jej prístup k deťom. Ten odhalíte buď sama, ak si spravíte pár prechádzok okolo škôlky v čase, keď sú učiteľky vonku s deťmi, alebo sa popýtajte mamičiek, ktoré už deti v škôlke majú.
  
Dieťa zrelé na škôlku  je bez plienok, chodí na nočník alebo záchod, nemá cumeľ, nepije z fľašky s cumľom, vie rozprávať, aj keď niektoré hlásky nemusí správne vyslovovať, vie samo jesť s lyžičkou, vydrží bez vás.
  
Nezabudnite
- prihlášku do škôlky musíte predložiť do 15. marca 2011 písomne s priloženým potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od jeho lekára
- za škôlku zaplatíte prevádzkový poplatok do 12,69 eura mesačne (okrem predškolákov, ktorí sú od neho oslobodení), plus za stravu okolo 20 eur mesačne, prípadne interné poplatky na ZRPŠ či jednorazové príspevky na aktivity detí a prevádzku, ktoré sa v jednotlivých škôlkach líšia
- okrem štátnych škôlok máte na zváženie aj súkromné zariadenia, ktoré často ponúkajú viac aktivít s deťmi, výučbu jazykov, rôzne športy, flexibilnejšiu možnosť dochádzky, no sú oveľa drahšie

Zdroj: SITA (Mamina)