Vzdelávanie a výchova

Za chýbajúce učebnice môže aj nedostatok peňazí

Za chýbajúce učebnice môže aj nedostatok peňazí
Za chýbajúce učebnice na školách môže okrem ich oneskoreného vydávania aj obmedzené množstvo peňazí, ktoré má na to k dispozícii ministerstvo školstva. Vyplýva to z pracovnej verzie správy o stave školstva a ďalších krokoch pre parlament, ktorá sa dostala na verejnosť.

V roku 2012 išlo na učebnice 8,5 milióna eur. Na tento rok má ministerstvo od škôl objednávky na učebnice za 16,3 milióna eur a k 28. februáru 2013 má na tento účel k dispozícii 6,3 milióna eur. Školy dostali k 28. februáru tohto roka 279 nových reformných učebníc, z toho 29 pre odborné predmety a 76 schválených štátom uznanou cirkvou pre predmet náboženstvo alebo náboženská výchova. V procese verejného obstarávania je 92 titulov a stále vznikajú návrhy na vydanie ďalších učebníc a učebných textov.

Rezort navrhuje postupne uvoľniť trh s učebnicami a ponechať ich výber na školy. Na riaditeľov škôl by sa mala postupne presunúť kompetencia posudzovať súlad učebníc a učebných textov s cieľmi výchovy a vzdelávania a štátnymi vzdelávacími programami. V prechodnom období by to posudzovalo ministerstvo prostredníctvom jeho organizácií. Viedol by sa register a zverejňoval zoznam odporúčaných učebníc, učebných textov a pracovných zošitov pre školy.

Problémom je malý trh, čo cenu učebníc zvyšuje. Správa konštatuje, že ak by sa podarilo zosúladiť vzdelávací štandard pre vybrané predmety s Českou republikou, zväčšil by sa tak učebnicový trh a naši vydavatelia by mohli učebnice v českej mutácii umiestňovať na ich a českí vydavatelia zase na náš trh. Rezort chce v tejto súvislosti osloviť susednú Českú republiku s cieľom vytvoriť pracovnú skupinu.

Správa pripomína, že prijatím školského zákona v roku 2008 vznikla ministerstvu školstva povinnosť zabezpečiť vydanie niekoľkých stovák nových učebníc. "Ministerstvo školstva nebolo na plnenie úlohy takéhoto rozsahu pripravené," píše sa v správe. Okrem toho rezort prijal na proces tvorby a vydávania učebníc smernicu, ktorá sa v praxi ukázala ako nevhodná. Hoci ju už nahradilo lepšou, s dôsledkami sa vyrovnáva dodnes.

Podľa správy pri problémoch s klasickými učebnicami pomáha sprístupňovanie ich digitálnych verzií na internete cez portál eAktovka. Na ňom je k 28. februáru sprístupnených 63 učebníc.

Zdroj: SITA