Vzdelávanie a výchova

Žiaci nemusia chodiť do školy, škola na kolesách príde za nimi

Žiaci z indických slumov v meste Hyperabad sa vzdelávajú v priestoroch oranžového autobusu, ktorý si po ne príde priamo do ich štvrte.

"Tieto deti nemajú čas chodiť do školy, ak si po ne sama nepríde," vysvetlil T. L. Reddy, zakladateľ nadácie CLAP, ktorá prevádzkuje mobilnú školu. S myšlienkou vymyslieť niečo, čo deti upúta sa pohrával už pred desaťročím. Po tom, ako získal dostatok finančných dotácií ju začal realizovať. "Najprv sme pripravili dočasný stan v ich slume, ktorý deťom zabezpečil základné vzdelanie. Potom sme postupne rozvíjali myšlienku školy vo vnútri vozidla, ktorá by ich mohla zaujať," dodal.

Autobus je svetlý a čistý, steny sú vyzdobené abecedou, číslami či obrázkami ovocia a zvierat. Deti sedia na sedadlách a píšu na bridlicové tabuľky, ktoré držia v lone. Niekedy je tak preplnený, že sedia aj v uličke. Žiaci si koncept školy na kolesách pochvaľujú. "Učiteľ je dobrý a nikto nás nebije," povedal jeden z nich. Ďalšie dievčatko napríklad sníva o lekárskej kariére a chce pomáhať práve deťom zo slumov.

Podľa Reddyho je cieľom poskytnúť deťom také vedomosti, aby mohli chodiť do štátnych škôl. Doteraz sa to podarilo napriek nezvyčajným podmienkam 40 žiakom. "Najťažšie sa prekonávajú prekážky ako nestály rozvrh žiakov a rozličné postoje ich rodín," vysvetlil. Škola však má aj inú, možno dôležitejšiu funkciu. "Toto je jediné miesto, kde majú deti možnosť byť naozaj deťmi, aj keď len na dve hodiny," uzavrel.

Deti z chudobných indických rodín často musia pracovať tak ťažko ako ich rodičia, aby zarobili na splatenie rodinných dlhov. Keby im vzdelanie nezabezpečila mobilná škola, potomkovia robotníkov, slúžok a zberačov odpadkov by do nej buď vôbec nešli, alebo by sa do nej po zápise už nevrátili.

Zdroj: SITA