Vzdelávanie a výchova

Žiaci si volia iné odbory, než firmy potrebujú

Automobilový priemysel upozorňuje na dramatickú situáciu v oblasti stredného školstva. Odvetvie výroby áut je motorom ekonomiky a v najbližších dvoch rokoch ide ešte o štvrtinu pridať. Problémom pre sektor je, že po skončení štúdia sa z desiatich maturantov ani nie dvaja zamestnajú v odbore súvisiacom s ich vzdelaním. Podnikom tak vznikajú veľké náklady súvisiace so školením.

„Otázka vzdelávania je pri súčasnej obnove dynamiky automobilového priemyslu veľmi dôležitá,“ povedal Jozef Uhrík, prezident Združenia automobilového priemyslu. Združenie upozorňuje, že v roku 2009 skončilo štúdium na strednej škole 49–tisíc mladých ľudí. Z toho viac ako 13–tisíc sa nezamestnalo a v inom študijnom odbore si našlo prácu ďalších 29–tisíc maturantov. Len sedmina, teda 15 percent absolventov, pracuje v oblasti, ktorú vyštuduje. „Dnes sa tak dostávame do situácie, že podniky pripravujúce rozbehnutie tretej a niekde i štvrtej zmeny, začínajú mať veľké problémy s kvalifikovanými pracovníkmi,“ dodal Uhrík. Po skončení základnej školy ide totiž väčšina detí študovať odbory, o ktoré je v ekonomike len minimálny záujem. „Rodičia sa rozhodnú napríklad dať svoju dcéru vyučiť za krajčírku, ale približne polovica mladých dievčat s týmto zameraním skončí na úrade práce,“ povedal Branislav Masár, riaditeľ AZZZ.

Slovenský textilný priemysel posledné roky upadá a dnes v ňom pracuje približne 34–tisíc ľudí. Väčšinu z nich čaká pre lacnejšiu pracovnú silu v zahraničí postupné prepúšťanie a minimálny rast platov. Na porovnanie, kým na Slovensku je minimálna mesačná mzda 317 eur v hrubom, v konkurenčnom Bulharsku len 240 leva, teda približne 122,72 eura. „Ak by rodičia mali k dispozícií informáciu o tom, aké uplatnenie je v danom odbore, skôr by dali svoje deti študovať taký smer, ktorý dnes v hospodárstve potrebujeme,“ myslí si Masár. Hľadanými sú najmä ľudia so vzdelaním potrebným pre elektrotechnický, automobilový či strojársky priemysel. Informácie o tom, aké uplatnenie daný študijný odbor umožňuje, plánuje ministerstvo školstva v budúcnosti rodičom poskytovať.

Zabezpečiť smerovanie vzdelania potrebným smerom má Národná sústava povolaní a obdobný projekt v sústave kvalifi -kácií. „Tiež počítame so zvýšením motivácie zamestnávateľov pre účasť na odbornom vzdelávaní,“ dodala Miriam Žiaková, hovorkyňa ministerstva školstva. Uvažuje sa nad tým, že v budúcnosti by si zamestnávatelia mohli o náklady vynaložené na vzdelanie študentov znížiť svoj daňový základ. Veľké fabriky sa zlú situáciu vo vzdelávaní snažia zlepšiť vlastnými študijnými programami. „Priamo v závode máme Stredisko praktického vyučovania, ktoré každý rok opúšťajú absolventi odborov automatizácia a autoelektronika,“ povedal Vladimír Machalík, hovorca bratislavského Volkswagenu. Doteraz prešlo strediskom viac ako 150 žiakov a tí najlepší absolvovali prax priamo v centrále koncernu vo Wolfsburgu.

Zdoj: SITA (Pravda)