Vzdelávanie a výchova

Žiakov na Základnej škole Vlčany vychovávajú k hodnotám fair play

Žiakov na Základnej škole Vlčany vychovávajú k hodnotám fair play
ZŠ Vlčany v rámci školského vzdelávacieho programu zaviedla netradičný voliteľný predmet - tvorivú dramatiku.

Nová budova Základnej školy vo Vlčanoch bola daná do užívania v roku 1978. V roku 2004 sa stala súčasťou budovy i materská škola a odvtedy sa píše podľa slov riaditeľa Mariána Vargu jej nová história.

Materskú školu navštevuje v súčasnosti 48 detí, základnú školu 277 žiakov. Časť z nich je už druhý rok zapojená do medzinárodného projektu Comenius. Cieľom projektu, ktorého partnermi sú aj školy z Rumunska a Maďarska, bolo pozbierať a porovnať svadobné zvyky v jednotlivých krajinách. Žiaci sa zamerali na odobierky ženícha a nevesty, reči starejších pri podávaní jedál a žartovné vinše. Výstupom projektu sú aj knihy a videonahrávka.

 „Pred výberom témy sme uvažovali, čo nás spája a čo by mohlo byť zaujímavé nielen pre deti, ale aj pre širokú verejnosť, pretože nevyhnutnou súčasťou projektu bolo do neho zapojiť aj rodičov. A aby to bolo zaujímavé aj pre nich, zhodli sme sa na tejto téme. V projekte Comenius by sme chceli pokračovať a spracovať zimné zvyky od Ondreja do Troch kráľov. Už sme podali aj prihlášku, ktorej výsledok sa dozvieme v júni,“ hovorí riaditeľ Marián Varga.
  
Škola má podľa jeho slov za sebou už niekoľko úspešných projektov. Prostredníctvom nich sa im podarilo vybudovať napríklad jazykové laboratóriá, školskú knižnicu, učebňu v prírode, plážové ihrisko, dve počítačové učebne so štyridsiatimi počítačmi, v ktorých sa nachádza aj interaktívna tabuľa.
  
Škola plánuje cez program Zdravie v školách financovaný ministerstvom školstva vybudovať aj učebňu na podporu duševného zdravia, vzdelávania a výchovy ku zdravému životnému štýlu. Namiesto lavíc by v nej mali byť relaxačné žinenky, na ktorých by prebiehalo vyučovanie s podporou interaktívnych technológií, ako napríklad DVD prehrávač, LCD televízor, domáce kino, keramické tabule, lichobežníkové stoly a audionahrávky.
  
„Medzi naše špeciálne triedy patrí aj regionálna učebňa, v ktorej učíme deti byť hrdými na svoju domovinu, minulosť a región. Hovorí sa, že človek je všade doma, ale je dôležité, aby nezabúdali, kde majú svoje korene,“ vysvetľuje Varga.
  
Koniec roka je spojený s olympiádou Na škole pracuje 40 ľudí, z toho je 19 učiteľov. V kabinete majú notebooky s tlačiarňou a pripojením na internet. Počítače používajú aj na hodinách pri rôznych prezentáciách. Dlhoročné poznatky pretavili pedagógovia aj do pracovných zošitov z nemeckého, anglického a slovenského jazyka pre ročníky 1-5., ktoré chce škola onedlho uplatniť aj v praxi.
  
Pracovné zošity vytvorili v rámci projektu Premena tradičnej školy na modernú, ktorý trval dva roky. „Chceli by sme vypracovať pracovné zošity aj pre 6. až 9. ročník, aby sme spestrili vyučovací proces aj žiakom druhého stupňa, realizačný tím ešte upresňuje zámer projektu.“ Škola v rámci školského vzdelávacieho programu zaviedla netradičný voliteľný predmet - tvorivú dramatiku.
  
Je zameraný na sociálny a osobnostný rozvoj jedinca prostredníctvom prvkov a postupov dramatického umenia. Využíva predovšetkým dramatickú improvizáciu, ktorá je založená na schopnosti konať v improvizovaných situáciách, ako keby boli skutočné. Metódy tvorivej dramatiky pomáhajú žiakom v procese učenia sa, podporujú ich myslenie, aktivizujú pozornosť, fantáziu, tvorivosť a predstavivosť.
  
„Deti na 1.stupni majú príležitosť hrať niekoho iného a pozerať sa jeho očami. To im dovoľuje zažiť a pochopiť množstvo ľudských citov, myšlienok, názorov, hľadať skutočné motívy jednania, naučiť sa v nich orientovať a zodpovedne sa rozhodovať,“ upresňuje riaditeľ. Dodal, že škola ponúka žiakom aj rôzne krúžky. Najväčší záujem je o športové a počítačové, ale svojich priaznivcov si našli aj tanečný krúžok, krúžok cudzích jazykov, regionálnej výchovy a novinársky krúžok. Jeho členovia pracujú zároveň aj v školskom časopise Školoviny, ktorý vychádza štvrťročne. Pre deti pripravuje základná škola aj rôzne športové podujatia.
 Jedným z nich je aj Beh pre zdravé srdcia, ktorý je spojený s finančnou zbierkou. Výťažok z nej daruje škola tomu dieťaťu z obce, ktoré to najviac potrebuje. Koniec školského roka je už tradične niekoľko rokov spojený s olympiádou, kde každá trieda reprezentuje nejaký štát. Žiaci si merajú sily v rôznych disciplínach. Ich odmenou sú sladkosti a medaily, ktoré si predtým vyrobia. „Naši pedagógovia ich vychovávajú k hodnotám športu a fair play. Patrí im za to veľká vďaka, pretože aj pre ich obetavosť získavajú žiaci ocenenia z rôznych oblastí. Vďaka patrí aj rodičom, ktorí nám zase mnohokrát pomáhajú pri organizácii rôznych podujatí,“ dodáva riaditeľ Marián Varga.