Vzdelávanie a výchova
Živoriacemu odbornému školstvu ponúkajú pomoc podnikatelia
Napríklad v Novom Meste nad Váhom sídli škola, ktorá má tradíciu v strojníckych a elektrotechnických odboroch. V meste je množstvo podnikov s týmto zameraním, ale nájsť ľudí, akých potrebujú, nevedia. „Náš podnik sa stále rozvíja, ale kvalifikovaných pracovníkov musíme ich privážať z iných regiónov, aj z Rumunska,“ vraví Vladislav Khabliev, konateľ spoločnosti UMC Nové Mesto nad Váhom, ktorá vyrába televízory.
Práve táto firma prišla s iniciatívou pomôcť strednému odbornému školstvu. Oslovila ďalšie priemyselné podniky v meste a vypracovali memorandum, ktoré včera odovzdali ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Podnikatelia v ňom ponúkajú možnosť odbornej praxe v ich priestoroch a niektorí aj finančnú podporu spomínanej strednej odbornej školy. Od štátu za to očakávajú stimuly pre spoločnosti, ktoré sa aktívne zapájajú do vzdelávania. Napríklad formou daňových úľav. Minister túto možnosť nevylúčil. Zároveň však povedal, že riešením môže byť aj zmena financovania na základe normatívov.
Peter Goliaš, riaditeľ INEKO vo všeobecnosti nepovažuje priame dotácie a úľavy za efektívne. V tomto prípade však pripúšťa výnimku. Ak žiak získa vo firme nové zručnosti, ktoré mu uľahčia uplatniť sa na trhu práce, štátna podpora môže byť efektívna. „V každom prípade by však malo byť zverejnené, ktorá firma dostáva daňové úľavy, v akej výške a za čo. Dlhodobé riešenie je, že štát identifi kuje školy, ktoré majú najviac nezamestnaných absolventov, a stanoví pravidlá, akým spôsobom voči nim zasiahne,“ dodal.
Čaplovič vyhlásil, že bude podporovať tie odbory, ktoré potrebuje pracovný trh. To považuje za naliehavé, inak môže Slovensko skolabovať, pretože nebude mať kvalifi kovanú pracovnú silu. Zároveň chce presadiť návrat k pôvodným názvom, takže namiesto stredných odborných škôl by opäť boli priemyslovky. „Tento návrh má svoju logiku, už z názvu by bolo zrejmé, na čo sa škola špecializujei. Čím viac informácií názov poskytne, tým lepšie. Nemyslím si však, že by bolo dobré opustiť systém normatívov. Tento je dobrý, otázka je, aký veľký je celkový balík, ktorý sa rozdeľuje,“ myslí si Martina Kubánová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Zdroj: SITA (Pravda)