Vzdelávanie a výchova

Župy by mali hrať v strednom školstve rozhodujúcu rolu

Župy by mali hrať v strednom školstve rozhodujúcu rolu
V pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja je 62 škôl a školských zariadení a študuje na nich viac ako 20-tisíc žiakov.

Ako jednu z priorít BSK deklaruje oblasť vzdelávania a v rámci nej konkrétne zlepšenie sociálnych pomerov učiteľov, zvýšenie počtu žiakov na stredných školách či testovanie záujemcov o štúdium na 8-ročných gymnáziách. Hovoríme s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom.

Ktoré zo zámerov v oblasti vzdelávania sa vám darí napĺňať po dvoch rokoch vo funkcii župana?
V januári sme poslancov informovali o stave plnenia týchto opatrení. Naložili sme si ich na plecia pomerne veľa, ale vidím, že sa k nim približujeme. Za najdôležitejšie považujem, že sa nám podarilo zachrániť 8-ročné gymnáziá, ktorým hrozil zánik po zavedení nezmyselných kvót. Toto bolo špeciálne namierené proti Bratislavskému kraju, v ktorom je takýchto gymnázií najviac. Mnohé z nich existujú desiatky rokov a ich žiaci dosahujú medzinárodné úspechy.

Sú však všetky gymnáziá rovnako kvalitné? Neštudujú na nich aj žiaci, ktorí na to nemajú predpoklady?
Súhlasím, ale riešením nie sú kvóty pre všetkých bez akýchkoľvek racionálnych kritérií. Zatiaľ je len posunutá účinnosť zákona, ktorý s kvótami počíta. My sme v rámci prechodného obdobia navrhli, aby sa na ministerstve školstva urobil centrálny monitor pre uchádzačov, tak ako je to pre deviatakov. Som rád, že takýto podobný monitor ministerstvo bude onedlho testovať.

Počet žiakov kontinuálne klesá aj z hľadiska demografi e a niektoré školy sa musia zlučovať. Aké opatrenia prijímate v tomto smere?
V tomto roku sme aktívnejšie začali s predstavovaním jednotlivých škôl rodičom a budúcim žiakom formou verejnej prezentácie. Využili sme na to priestory v nákupnom centre Avion, ktoré nám poskytli v rámci partnerstva. Počas jedného dňa mali možnosť základné školy, ale aj rodiny s deťmi získať informácie z 33 našich škôl. Malo to dobrú odozvu. Začíname spolupracovať a propagovať dni otvorených dverí jednotlivých škôl a školy zapájame do našich odborných aktivít. Príkladom je pripravovaná obnova parku a kaštieľa v Malinove. Pre zamestnávateľov a podnikateľov sme urobili spoločnú prezentáciu priamo v kaštieli. Dôležitá je v tomto smere spolupráca so zamestnávateľmi, s ktorými pripravujeme už od budúceho školského roka centrá odborného vzdelávania.

Kde by mali byť?
Pre potreby automobilového priemyslu na SOŠ automobilovej J. Jonáša, pre potreby elektrotechnického priemyslu na SOŠ Hlinická a na Spojenej škole v Ivanke pri Dunaji pre potreby poľnohospodárskeho priemyslu.

V prioritách máte aj zlepšenie platových a sociálnych podmienok učiteľov...
Učitelia v našom kraji sú z hľadiska miezd pod priemerom priemernej mzdy regiónu, pričom napríklad v Prešovskom kraji sú 20 % nad priemernou mzdou. U nás sa povolanie učiteľov stáva neatraktívne, čo sa odráža aj na kvalite vzdelávania na školách. To treba zlepšiť. Už v tomto roku sme riaditeľom škôl pridali na platoch podľa stanovených kritérií, aby oni následne hľadali rezervy a zvyšovali mzdy svojim učiteľom. To je nepriame zvýšenie. V budúcom roku máme v rozpočte prostriedky aj na plošné zvýšenie miezd učiteľom.

Máte už vybranú budovu na tzv. učiteľské byty?
Máme vytypovanú budovu v Petržalke, o tom však budú rozhodovať poslanci, keď sa tam vyriešia technické detaily. Už dnes naše školy poskytujú ubytovanie vo vlastnej réžii asi pre stovku našich pedagógov, čo oceňujem. Verím, že sa priblížime k tomuto cieľu rozhodnutím už v tomto roku.

Zdroj: SITA (GoodWill)