Vzdelávanie a výchova

Z chatrčí za teplárňou odobrali 16 detí

Situácia v osadách po meste sa zhoršuje. Z množstva nelegálnych osád v Košiciach sú najhoršie podmienky v tej za teplárňou. V provizórnych podmienkach tam žije okolo 90 detí. Podľa sociálneho úradu však neexistuje zákonný dôvod na ich odobratie.

Najkritickejšia situácia zo všetkých nelegálnych osád v Košiciach a okolí je podľa sociálneho úradu lokalita na Nižných Kapustníkoch, známa aj ako osada pri teplárni. Komunita jej obyvateľov v nej prežíva v surových podmienkach. Len v tomto roku tam došlo k štyrom požiarom, pri ktorých zhoreli štyri chatrče.
  
„Úradpravidelne monitoruje nelegálne osady v spolupráci s komunitnými pracovníkmi. V zimnom období je terénna sociálna práca vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky zosilnená," vyjadril sa Igor Jakeš z košického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Osadu vraj navštevujú každý druhý týždeň, keď treba i častejšie.
  
Podmienky pri teplárni sa podstatne nemenia, ľudia bývajú v provizórnych „čiernych"obydliach postavených z lepenky, plechu či PVC. Nemajú vodu ani elektrinu, kúria zväčša pozbieraným drevom v improvizovaných pieckach. Hygienická úroveň je veľmi nízka, v okolí chatrčí sa hromadia odpadky.
  
Minulý rok odobrali 16 detí Presný počet ľudí žijúcich v týchto podmienkach sa podľa úradu nedá určiť, keďže sa neustále presúvajú. Zarážajúci je hlavne vysoký počet detí. V roku 2008 sa pritom už štyrom bábätkám práve táto osada stala osudná, keď tam v priebehu dvoch týždňov dve uhoreli, jedno zamrzlo a ďalšie obhrýzli potkany.
  
„Podľanašich posledných dostupných informácií sa v lokalite nachádza približne 180 obyvateľov, z toho viac ako polovica sú maloleté deti," informoval Jakeš. „Vroku 2010 bolo odtiaľ umiestnených spolu 16 detí z dôvodu zanedbávania starostlivosti o deti zo strany rodičov a ohrozenia maloletých detí na živote a zdraví." Skončili v detských domovoch, ani jedno odobraté dieťa nemohlo byť vrátené späť rodičom.
  
Školopovinných detí je na Kapustníkoch 29. "Prípadnézáškoláctvo hlási príslušná škola na úrad raz mesačne," vysvetlil Jakeš.
  
S ôsmimi rodinami nakupujú A čo robí úrad na ochranu maloletých žijúcich v takýchto podmienkach? „Vspolupráci s Magistrátom mesta Košice sa pre osem rodín z tejto lokality realizuje osobitný príjemca. Komunitní pracovníci chodia priamo s rodinami nakupovať, čím sa zabezpečuje adekvátne a účelné využitie dávok v hmotnej núdzi, ako aj prídavkov na deti," uviedol Jakeš. Zdôrazňuje, že samotné odobratie dieťaťa z prostredia rodiny je najradikálnejším riešením, môžu k nemu pristúpiť v prípade ohrozenia zdravia alebo života maloletého.
  
Žiadajú sociálne byty Okrem teplárne sa na území Košíc nachádza ďalších 14 veľkých nelegálnych osád. „Vroku 2010 bolo odobratých 6 detí z lokality Lubina, ktoré boli umiestnené do krízového strediska alebo detského domova," vyjadril sa Jakeš. Konštatuje, že životná úroveň i úroveň bytových a sociálnych podmienok v osadách sa zhoršuje. Vládne v nich takmer stopercentná nezamestnanosť. Väčšina obyvateľov je odkázaná na sociálne dávky.

Zdroj: SITA (Korzár)