Vzdelávanie a výchova

Za tri roky bolo cez sociálne štipendiá za hranicami 713 žiakov

Za tri roky bolo cez sociálne štipendiá za hranicami 713 žiakov
Dokopy 205 stredoškolákov zo Slovenska vycestovalo v minulom školskom roku do zahraničia na ročné štúdium cez vládne sociálne štipendiá. Priemerné náklady na jedného žiaka predstavovali 8 953 eur.

Ako ďalej vyplýva z informatívneho materiálu, s ktorým chce minister školstva Eugen Jurzyca oboznámiť vládu, najviac žiakov odišlo študovať do Írska (125), Nemecka (29) a Francúzska (26). Pätnásti vyrazili za vedomosťami do Španielska, šiesti do Talianska a štyria do Ruska. Počas školského roka požiadali o ukončenie štúdia šiesti študenti, a to najmä pre problémy s odlúčením od rodiny alebo pre neochotu žiakov rešpektovať pravidlá zahraničných škôl alebo ubytovacích zariadení. Ani v školskom roku 2010/2011 Slovensko nevyslalo žiakov na štúdium nemčiny do Rakúska, pretože rovnaký jazyk mohli študovať aj v Nemecku, s ktorým má SR zmluvu.

Pôvodne plánovala vláda na základe ponuky zo zahraničných stredných škôl vyslať na jednoročné štúdium 371 stredoškolákov. Pre štúdium jazyka bolo v Írsku k dispozícii 160 miest, v Nemecku 80, vo Francúzsku 64, v Španielsku 35 a v Taliansku i Rusku po 16 miest. "Vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúceho roka ministerstvo školstva kládlo dôraz najmä na dodržanie sociálnych kritérií, ktoré stanovilo ministerstvo práce," uvádza sa v materiáli pre vládu. Podmienkou bolo, aby jedna dvanástina príjmu rodičov dieťaťa za predchádzajúci kalendárny rok bola najviac do 2,5 násobku životného minima rodiny.

Poskytovanie sociálnych štipendií žiakom stredných škôl na zahraničných školách odklepla v roku 2008 ešte vláda Roberta Fica. Kabinet si stanovil za cieľ vyslať v rokoch 2008 až 2011 na zahraničné ročné štúdium tisíc stredoškolákov. Na vzdelávanie v cudzom jazyku vyčlenil vtedy 270 miliónov korún (8,96 milióna eur). Z plánovanej tisícky žiakov napokon Slovensko reálne vyslalo za vzdelaním 713 stredoškolákov, čím naplnilo stav na 71,3 percenta. Najviac vyslaných žiakov počas troch školských rokov bolo na štúdium anglického jazyka, najmenej na štúdium ruského jazyka. Najväčší záujem o jednoročné štúdium cudzích jazykov na zahraničných stredných školách bol v Prešovskom kraji a najmenší v Trenčianskom kraji. Zatiaľ čo v prvom ročníku projektu záujem žiakov vysoko prevyšoval stanovenú ponuku počtu miest na štúdium cudzieho jazyka na zahraničnej strednej škole, v ďalších dvoch ročníkoch projektu stanovený počet miest naplnený nebol pre nesplnenie sociálnych ako aj iných kritérií zo strany uchádzačov.

V školskom roku 2011/2012 sa Slovensko zapojí do druhého roka testovania novej aktivity - individuálnej mobility žiakov stredných škôl. Táto aktivita sa uskutočňuje v rámci programu Comenius, ktorý je súčasťou vzdelávacieho programu Európskej únie nazvaného Program celoživotného vzdelávania (2007-2013). Cieľom zapojenia sa do tejto aktivity je poskytnúť slovenským žiakom čo najviac možností na strávenie časti ich štúdia v zahraničí. Ministerstvo školstva iniciatívu EÚ v tomto smere víta, keďže projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a nezaťažuje štátny rozpočet ako v prípade projektu sociálnych štipendií.

Zdroj: SITA

Štítky: ministerstvo školstva