Prevádzka školy

Základná škola vo Veľkom Záluží oslávila 70. výročie založenia

Škola vo Veľkom Záluží sa môže pochváliť vynovenými priestormi a nezvyčajne bohatými aktivitami. Udržiava priateľské kontakty so ZŠ v srbskom Maglici.

História základného školstva vo Veľkom Záluží siaha do stredoveku. Viacerí študenti z obce študovali v 15. storočí na univerzite vo Viedni. V 17. storočí bola v obci protestantská škola založená Turzovcami. Po tureckých vojnách v roku 1753 sa spomína obnovená ľudová škola, neskôr cirkevná a štátna škola.

Svoje poslanie robia srdcom „Budova dnešnej základnej školy bola postavená v roku 1940 a prvýkrát sa v nej učilo 21. novembra 1940. Zanikla cirkevná i štátna škola a nová škola niesla názov Rímsko-katolícka ľudová škola. Od roku 1948 sa premenovala na Štátnu ľudovú školu,“ hovorí riaditeľka ZŠ vo Veľkom Záluží Mária Kollárová, ktorá tu pôsobí už 12 rokov.

Podľa jej slov si viac ako budova či história školy zasluhujú pripomenutie a uznanie tí, ktorí v tejto budove pracovali alebo pracujú. Pedagógovia, žiaci, ostatní zamestnanci školy a tí, ktorí škole pomáhali a spolupracovali s učiteľmi, čím prispeli k výchove a formovaniu žiakov.

„Ťažko by som vymenovala to množstvo pedagógov, ktorí v našej škole prežili mnoho rokov a viacerí z nich celý svoj pracovný život. Mnohí už medzi nami nie sú, na nich môžeme už len s láskou spomínať,“ pokračuje riaditeľka školy.

„Často si až v dospelosti uvedomujeme, aké šťastie bolo mať dobrého učiteľa, ktorý nás s láskou a trpezlivosťou pripravoval na cestu životom. Táto škola mala aj má veľa takých dobrých učiteľov. Aj napriek nie vždy priaznivým podmienkam vykonávajú svoju činnosť kvalitne a spoľahlivo.

Výchova a vzdelávanie nie je pre nich zamestnaním, ale poslaním, ktoré robia srdcom.“ Napriek veku svieža a moderná Napriek „sedemdesiatke“ ZŠ vo Veľkom Záluží pôsobí veľmi mlado a sviežo. Nielen tým, že dýcha životom, ale aj neobyčajne pestrou výzdobou, ktorá sa na škole len tak bežne nevidí. V posledných rokoch dostala škola aj novú tvár – zateplili severnú stenu objektu, dali plastové okná a sklobetónové steny, urobili rekonštrukciu osvetlenia, vybudovali archív, zmodernizovali rozhlasovú ústredňu, celú školu vymaľovali.

„Zrekonštruovali sme sociálne zariadenia, školskú jedáleň, triedy sme zariadili moderným nábytkom a kabinety vybavili novými pomôckami.
  
Dvojzmenné vyučovanie sme odstránili za pomoci obecného úradu rekonštrukciou budovy bývalého pohostinstva, čím sme získali štyri triedy, herňu a dielňu pre deti 1. a 2. ročníka,“ konštatuje Mária Kollárová. „Škola sa môže pochváliť aj učebňou na špecifickú prípravu dievčat, ktorú sme získali renováciou kabinetu. Učia sa tu variť, piecť a iné domáce práce. Zriadili sme aj dve učebne výpočtovej techniky - vybavili sme ich počítačmi, získanými cez projekty, do ktorých sa naša škola zapojila. Prvé počítače sme získali sponzorsky. V škole nechýba ani moderná audiovizuálna technika, ktorá skvalitňuje výučbu.“
  
Prácou v ďalšom projekte sa ZŠ v spolupráci s obecným úradom podarilo vybudovať futbalové miniihrisko s umelým trávnikom, ktoré využíva škola i ľudia z obce. Z peňazí, ktoré získali z MŠ SR, zrekonštruovali elektroinštaláciu vo všetkých triedach tak, aby spĺňala podmienky bezpečnej prevádzky. V provizórnych priestoroch zriadili aj malú učebňu pre integrované deti a vybavili ju počítačom.

Majú schránku dôvery V škole vo Veľkom Záluží sa v súčasnosti v 18 triedach vzdeláva 373 žiakov, stará sa o nich 35 zamestnancov. Popoludní sú deti v 2 oddeleniach školského klubu. Už niekoľko rokov škola vydáva časopis Zálužiačik, s ktorým sa zapojili do celoštátnej súťaže časopisov Proslavis.

Aktívne v škole pôsobí školský parlament, v ktorom sú zástupcovia zo všetkých tried od 4. ročníka vyššie. Zapájajú sa do diania ZŠ, vedeniu dávajú podnety a návrhy na zlepšenie činnosti. K udržaniu priaznivej atmosféry v škole napomáha aj schránka dôvery, do ktorej žiaci hádžu lístky so svojimi nápadmi či názormi, ale zverujú sa aj so svojimi problémami - či už v škole alebo v rodine.

„Hoci aj my, ako v každej škole, máme problémové deti, ale môžem povedať, že šikanovanie tu neznesieme. Ak sa niekedy v tomto smere objavili nejaké náznaky, vyriešili sme to v zárodku,“ hovorí Mária Kollárová.

Od 3. ročníka sa v škole vyučujú tri cudzie jazyky - anglický, nemecký a ruský s možnosťou výberu. Dôraz kladú na environmentálnu a regionálnu výchovu a prácu s počítačom. Škola je zapojená do mnohých projektov – Zdravá škola, Infovek, Správaj sa normálne, Po ceste bezpečne, Čierny havran či E-vzdelávanie žiakov. Svoje zručnosti a fantáziu žiaci dokázali aj v školských projektoch Stavba kvetu, Sedem divov sveta a Včely a včelárstvo, v rámci ktorých vyrábali rôzne modely a makety.

Oceňujú najlepšieho žiaka V popoludňajších hodinách žiaci navštevujú 21 krúžkov od vzdelávacích, športových až po umelecké. Výtvarné schopnosti a estetické cítenie pedagógov i žiakov vidieť v celom interiéri školy. Nádherná výzdoba v priestoroch školy nechýba počas veľkonočných i vianočných sviatkov, jeseň symbolizujú dômyselne vyrezávané tekvice. Pred Vianocami v škole zdobia tri stromčeky – jeden klasický, trblietavý, druhý prírodný deti obvešajú jabĺčkami, vlastnoručne upečenými a ozdobenými medovníkmi a stuhami. Tretí moderný robí pani riaditeľka.

„Naši žiaci sa pravidelne zúčastňujú na výstavách výtvarného zamerania v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre (projekt Priestor), sú úspešní na celoslovenských a medzinárodných súťažiach. Dosahujú veľmi dobré výsledky na olympiádach, rôznych vedomostných, hudobných, umeleckých a športových súťažiach, čím našej škole robia dobré meno,“ teší sa riaditeľka.

V celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka Monitor 9 a Komparo žiaci ZŠ Veľké Zálužie dosahujú dobré výsledky a nemajú problémy adaptovať sa na stredných školách.

Mnohí z nich sa sem radi vracajú, aby sa pochválili svojimi študijnými úspechmi. „Robí nám veľkú radosť, keď vidíme, že mnohí naši bývalí žiaci sú v súčasnosti úspešnými ľuďmi a zastávajú významné posty.
Hreje nás pri srdci, že základy pre svoj úspešný život získali práve v našej škole,“ zdôraznila Mária Kollárová.
Každý rok v ZŠ vyhlasujú najlepšieho žiaka školy – koncom vlaňajšieho školského roka si diplom a vecnú cenu prebrala Dajana Hrnková z 9. A.

Svoju úspešnosť škola potvrdila aj nadviazaním družobných vzťahov so ZŠ v Maglici. Vlani pre 40 srbských pedagógov a žiakov pripravili v priestoroch školy aj v Nitre bohatý 3-dňový program, ktorým im poďakovali za vrelé prijatie rok predtým. Zálužských učiteľov a žiakov vtedy v Maglici natáčala aj televízia z Báčskeho Petrovca.
Do školy prišli speváci aj artisti Aktivity školy vo Veľkom Záluží sú nezvyčajne bohaté.

Žiaci 9. ročníka absolvujú kurz spoločenského tanca a vyvrcholením je Venček, na ktorom predvedú rodičom a pedagógom svoje tanečné umenie.

Počas školského roka žiaci navštevujú mnohé kultúrne a spoločenské podujatia – divadelné predstavenia, koncerty vážnej i modernej hudby, koncerty a besedy s protidrogovou tematikou, vystúpenia artistov a podobne. Naopak, do školy zavítali speváci Miro Fančovič, Monika Agrebi, moskovský cirkus Jacko, Divadlo Maska a ďalší umelci. V škole organizujú deň otvorených dverí, Deň detí s ukážkami práce policajtov a záchranárov, súťaž vo vyrezávaní tekvíc, súťaž o vianočne najkrajšie vyzdobenú triedu, Mikuláša, karneval a veľa iných. Z nespočetných vydarených akcií spomeňme výlety a exkurzie v ZOO v Zlíne, v Dvůr Králové, Macoche, na vojenskej základni v Kuchyni, v hlohovskej hvezdárni, v Národnej rade v Bratislave, v Gabčíkove, Komárne, v zubrej zvernici v Lovciach, v predvianočnej Viedni aj v Budapešti.

„Deti sa vždy veľmi tešia na pobyty v škole v prírode, plavecký výcvik v Štúrove, plávanie v mestskom kúpeli v Šali, korčuľovanie aj na jednodňové lyžiarske výjazdy za snehom. Najbližšie sa v spolupráci s CVČ Veľké Zálužie chystáme 17. februára na Skalku,“ pokračuje Mária Kollárová, ktorá bola 15 rokov trénerkou lyžovania a pravidelne ako inštruktorka chodila so Ski klubom Nitra.

„Naši školáci sa aktívne zapájajú aj do kultúrneho a spoločenského diania v obci v spolupráci s MŠ,CVČ, vystupujú na Petropavlovskom jarmoku, Vianočnej akadémii, Fašiangových slávnostiach, na Dni matiek, počas mesiaca Úcty k starším aj pri vítaní detí do života.   Zúčastňujú sa Zálužskej palety, výstavy ovocia a zeleniny v spoločenskom dome vo Veľkom Záluží, zapojili sa aj do finančnej zbierky pre útulok zvierat a podobne,“ uzavrela Mária Kollárová.

Zdroj: SITA (Nitrianske noviny)