7 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Erika Gibalova
Zaradenie učiteľa po ukončení adaptačného vzdelávania

Dobrý deň pani Pavlíková, chcem poprosiť o radu ohľadom zaradenia učiteľa po ukončení adaptačného vzdelávania. Učiteľ má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa nepedagogického zamerania. Nastúpil v rámci projektu v septembri 2017, bol zaradený ako začínajúci pedagogický zamestnanec do 9 PT a zaradený do adaptačného vzdelávania. Mám ho po ukončení adaptačného vzdelania zaradiť do 10 PT ako samostatného pedagogického zamestnanca , aj keď si nedopĺňa pedagogické vzdelanie a ani si ho dopĺňať nebude?
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Zaradenie učiteľa po ukončení adaptačného vzdelávania

Učiteľ, ktorého ste prijali do pracovného pomeru, pravdepodobne plní odbornú spôsobilosť a neplní pedagogickú spôsobilosť. Ak je to tak a je to jeho prvý pracovný pomer v školstve, dali ste mu podmienku podľa § 60 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru začať a do štyroch rokov ukončiť vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti. Ako začínajúci je zaradený do 9. platovej triedy. Po ukončení adaptačného vzdelávania ho zaradíte do kariérového stupňa samostatný učiteľ, ak plní kvalifikačnú požiadavku podľa § 7 ods. 3 zákona č. 317/200 Z. z. a učí predmety svojej aprobácie v rozsahu jednej polovice miery vyučovacej povinnosti zníženej o jednu hodinu. Do kariérového stupňa samostatný učiteľ bude zaradený minimálne dva roky. Až následne budete zisťovať, či nastúpil na vzdelávanie alebo nie. Moja odpoveď vychádza iba z teórie, lebo ste v podstate neuviedli žiadne potrebné údaje.

Andrejka22
zaradenie ucitela statnej materskej skoly a uznanie praxe

Dobry den pani Pavlikova, chcem poprosit o usmernenie k zaradeniu ucitela materskej skoly. Ucitel mal najskor pri nastupe do statnej materskej skoly vzdelanie VS II. stupna na Pedagogickej fakulte UK v odbore socialna praca,kde absolvoval vsetky skusky a tiez skusky z predmetov v odbore predskolska a elementarna pedagogika /okrem didaktiky/, a bol zaradeny u zamestnavatela ako zacinajuci do 9.PT ako nekvalifikovany, a prebiehalo mu adaptacne vzdelavanie /ktore aj absolvoval a uspesne ukoncil/, kedze toto je v zakone, i ked uz mal odpracovanych v tomto state 25 rokov praxe, z toho 3 roky na ministerstve skolstva a 2 roky na ustave informacii a pognoy skolstva, a tiez 2 roky v sukromnych materskych skilolach. Napriek tomu mu statni zamestnavatelia dali podmienku doplnit si kvalifikaciu nie doplnenim si rozdielovych skusok,ale o 2.rocne doplnujuce pedagogicke nadstavbove kvalifikacne studium, ktore teda ucitel absolvoval. Ani po ukonceni DPS, kedy uz mal uznanu aspon pedagog.prax v statnych materskych skolach, nebol vsak zaradeny do vyssej teda 10.PT, ako kvalifikovany. Dnes ma uznanej a zaratanej do celkovej praxe len 5 rokov pedagogickej praxe v statnych materskych skolach, a ziadnu dalsiu suvisiacu a vyuzitelnu prax z ostatnych 25 rokov praxe, z ktorej je mozne uznat az 2/3, nakolko ucitel pracoval so skolskou dokumentaciou, so skolskou legislativou, so skolskymi portalmi,programami a aplikaciami, so skolskymi manazerskymi programami, niekedy v omnoho sirsom meradle ako riaditelky v materskych skolach. Co mu v tomto smere poradite? Dakujem velmi pekne.

Andrejka22
Doplnenie predosleho komentaru

Spominany ucitel s VS II.st je teda zaradeny aj po doplneni si kvalifikacneho predpokladu ako samostatny pedagog stale len do 9.PT /ako keby bol nekvalifikovany/ s uznanymi celkovo len 5 rokmi praxe /teda uznana len pedagogicka prax na statnych materskych skolach/. Ake je Vase stanovisko k tejto veci po pravnej stranke? Je mozne ziadat o napravu, a akym sposobom? Dakujem.

Maria Pavlikova
Zaradenie učiteľa materskej školy

Váš učiteľ materskej školy je kvalifikovaný na úrovni úplného stredného odborného vzdelania. Vysokoškolské vzdelanie je iné ako požadované vyhláškou MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Patrí mu zaradenie do 9. platovej triedy. Prax v štátnych aj súkromných materských škol.ách je pedagogickou praxou. Ostatná prax nie je pedagogická a ani odborná. Ako zamestnanec, ktorý pracoval na tých pozíciách, ktoré uvádzate, vrátane školskej legislatívy sa určite stretol s tým, ako sa posudzujú kvalifikačné predpoklady a započítava sa prax.

Jarmila70
zaradenie učiteľa po ukončení adaptačného vzdelávania

Učiteľ ukončil adaptačné vzdelávanie 22.2.2023. Od 23.2.2023 by sa malo ukončovať vyplácanie príplatku pre začínajúceho zamestnanca a mal by sa preradiť do vyššej triedy.
Otázka: 1. ktorý predpis alebo zákon určuje, že hneď na druhý deň po ukončení adaptačného vzdelania má byť zamestnanec preradený do vyššej triedy a zruší sa mu príplatok začínajúceho zamestnanca.
2. nemôže sa preradenie do vyššej triedy a zrušenie príplatku urobiť od 1. nasledujúceho mesiaca.
Problém je v tom, že mzdový program mi neumožňuje delené odmeňovanie ( do 22 2. 2023 5. trieda a od 23.2.2023 6 trieda) v priebehu mesiaca.
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
zaradenie učiteľa po ukončení adaptačného vzdelávania

Dobrý deň,
v § 29 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. je uvedené, že pedagogický zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec, ak úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie. Ak úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie 22. 2. 2023, tak do kariérového stupňa samostatný sa zaradí od 23. 2. 2023. Keďže už nie je začínajúci, príplatok začínajúceho pedagogického zamestnanca mu od 23. 2. 2023 nepatrí. Pravdepodobne je potrebné vymeniť program, pretože všetky ostatné mzdové programy to umožňujú. Platová trieda aj plat sa bežne dajú meniť v priebehu mesiaca.