8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
pam
Zastupovanie počas MD, RD

Zamestnanec učiteľ mal uzatvorenú zmluvu druhýkrát na dobu určitú. Zamestnávateľ sa rozhodne, že ho tentokrát zamestná ale už iba na zastupovanie iného zamestnanca počas MD, RD.
Mám otázky:
1) Môže u toho istého zamestnávateľa uzatvoriť po dvoch dobách určitých následne ďalšiu pracovnú zmluvu na zastupovanie počas MD, RD? Do zmluvy sa uvedie text "zastupovanie počas MD, RD" ? Mala by sa uvádzať aj doba určitá? Aká je minimálna doba uzatvorenia zmluvy? Môže to byť aj lehota kratšia ako do 31.8. ?

2) Čo sa stane, ak sa zamestnanec, ktorý čerpal MD, RD rozhodne nastúpiť do práce skôr ako končí doba určitá jeho zastupujúcemu. Končí sa pracovný pomer zastupujúcemu, dňom nástupu zamestnanca vracajúceho sa z rodičovskej dovolenky? Alebo sa pracovný pomer končí dobou určitou, ktorú má uvedenú v zmluve zastupujúci? Rozhodujúci je deň návratu z RD? Alebo doba určitá v zmluve zastupujúceho?

3) Ak zamestnankyňa, ktorá zastupuje počas MD, RD sama otehotnie počas zástupu, prípadne nastúpi ona na materskú dovolenku, končí jej pracovný pomer dobou určitou, ktorú má v zmluve o zastupovaní?

Maria Pavlikova
Zastupovanie počas MD, RD

Ak bola so zamestnancom uzatvorená pracovná zmluva na určitú dobu v súlade s § 48 ods. 2 Zákonníka práce najviac dva roky a po tomto termíne nová pracovná zmluva na určitú dobu podľa § 48 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce na zastupovanie zamestnankyne na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke, je to správne a v súlade so Zákonníkom práce. Minimálna doba môže byť taká ako potrebujete vykryť zastupovanie, nemusí to byť počas celej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky a nemusíte dodržať ani § 11b zákona č. 317/2009 Z. z. Môžete ju uzatvoriť napr. do 30. 6. 2017 a materská dovolenka a rodičovská dovolenka zamestnankyne bude pokračovať do troch rokov veku dieťaťa alebo do doby, kedy nahlási zamestnávateľovi, že sa vracia do pracovného pomeru.. Ale text v pracovnej zmluve - § 48 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce na zastupovanie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky XY, najdlhšie do 30. 6. 2017 alebo iný dátum tam uvedený musí byť.

Maria Pavlikova
Zastupovanie počas MD, RD

Ak zastupujúca zamestnankyňa má v pracovnej zmluve uvedenú určitú dobu počas zastupovania materskej dovolenky a rodičovskej dovovlenky XY, tak v okamihu, keď XY nastúpi do práce zastupujúcej zamestnankyni pracovný pomer skončí. S týmto naozaj nebývajú problémy. Nepíšte tam dátumy, iba udalosť. Ak zastupujúca zamestnankyňa otehotnie a počas jej materskej dovolenky tá prvá nastúpi do zamestnania, končí sa zastupujúcej zamestnankyni pracovný pomer bez ohľadu na to, či je tehotná alebo na materskej dovolenke.

Nicole
Zastupovanie počas MD a RD

Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie, p. Pavlíková.

zkvassayova
Zastupovanie počas MD

Dobrý deň, chcem sa spýtať, 19.6.2017 som nastúpila ako zastupovanie počas MD. Na zmluve nemám uvedený ani dátum ani dobu určitú - len ako zastupovanie počas MD. Keďže neviem na čom som, prosím o radu. Ak by som chcela dať výpoveď musím mať tiež dvojmesačnú výpovednú lehotu? Ak by kolegyňa nastúpila napr. na budúci rok, kde by jej dcéra mala 1,5 roka, v deň jej príchodu sa mi končí prac. pomer? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Zastupovanie počas MD

Ak by ste chceli skončiť pracovný pomer, výpovedná doba podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce je dvojmesačná, ak Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok. Ak je pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu v súlade s § 48 Zákonníka práce končí v uvedený deň. Neviem ako je to u Vás, spýtajte sa zamestnávateľa.

Nicole
Zastupovanie počas MD a RD

Dobrý deň, ja ešte rozširujem otázku o tento moment: pracovníčka s trvalým PP šla na riadnu MD a RD. Na jej miesto bola prijatá nová pracovníčka, ktorá má v pracovnej zmluve stanovené, že zastupuje túto pracovníčku počas MD a RD. Ale aj táto druhá pracovníčka počas zastupovania otehotnela a šla na MD a RD. Prijala sa ďalšia pracovníčka na zastupovanie počas MD a RD - otázka znie, že koho uviesť, že zastupuje - pôvodnú pracovníčku alebo tú, čo ju zastupovala ako prvá.
Pýtam sa to z praktického dôvodu, lebo čo ak druhá zastupujúca sa bude chcieť vrátiť zastupovať napriklad už po 1. roku veku dieťaťa a pôvodná pracovníčka bude ešte na RD. Ale medzitým bola už prijatá na toto miesto druhá pracovníčka. Kto bude musieť odísť? Aký je vlastne správny právny postup, aby sa predišlo aj takýmto reťazovým pracovným situaciam. Pomôže uvádzať na zmluvy presné dátumy, či približné dátumy, i keď v dobe uzatvárania zmluvy každej tej ďalšej pracovníčky ešte zamestnávateľ i zamestnanec nemusia vedieť ako to bude v budúcnosti. Veľmi pekne ďakujem.

Maria Pavlikova
Zastupovanie počas MD a RD

Pri zastupovaní zamestnankyne počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky nie je vhodné uvádzať dátumy, ale udalosť. AB je na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. CD ju zastupuje. Odíde na materskú dovolenku. Príde EF, ktorá bude mať v pracovnej zmluve uvedenú dobu určitú na zastupovanie CD, najdlhšie do návratu AB. Ak sa vráti hociktorá z nich - AB alebo CD - zamestnankyňa EF končí.