Prevádzka školy

Žiaci 49 základných škôl dostali nové učebne

Žiaci 49 základných škôl dostali nové učebne
Pre žiakov vo vybraných základných školách zariadili nové učebne fyziky, techniky či biochémie. K dispozícii majú žiaci aj praktické pomôcky - napríklad mikroskop s preparátmi, ale aj stoly na obrábanie dreva, kovov či brúsenie. “Žiaci v nových učebniach robia rôzne pokusy a zdokonaľujú svoje technické schopnosti,“ uvádza hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Ide o pilotných 49 základných škôl zo siedmich krajov, ktoré získali fyzikálne a technické učebne, 28 škôl má aj nové učebne, kde sa žiaci zdokonalia v biológii a chémii.

Ide o národný projekt „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“. Projekt financovaný prevažne z eurofondov realizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania a stojí takmer 20 miliónov eur. Zriadenie nových učební v pilotných školách je jednou z jeho aktivít. Cieľom projektu je prebudiť v žiakoch záujem o odborné vzdelávanie a viesť ich k manuálnym zručnostiam.
  
Na biológii majú žiaci zo zapojených škôl k dispozícii napríklad zbierky nerastov a hornín, makety orgánov človeka, kvetov, mikroskopy aj s preparátmi alebo resuscitačnú figurínu. Do škôl v rámci národného projektu dodali nové sady učebných pomôcok zameraných na magnetizmus, termodynamiku, mechaniku, optiku a elektrostatiku. Na hodiny chémie pribudli nové pracovné stoly, chemikálie, trojrozmerné skladacie modely zlúčenín, laboratórne váhy, závažia, laboratórne sklo či ochranné pomôcky, ako sú plášte, rukavice a okuliare. Učebňu techniky vybavili mobilnými stolmi na obrábanie dreva, kovov, stolmi na brúsenie, rezanie a pílenie. Žiaci majú možnosť pracovať s pilníkmi, rašpľami, skrutkovačmi či pílkami. „Do učební prichádzajú aj nové notebooky, dataprojektory a interaktívne tabule. Škola vybavená tromi učebňami získala zariadenie vo výške takmer 259000 eur a škola vybavená dvoma učebňami získala vybavenie vo výške takmer 150000 eur,“ dodáva Kaliňák.
  
Pre učiteľov fyziky, techniky, biológie a chémie v zapojených pilotných školách pripravujú vzdelávanie, ktoré ich má naučiť inovatívnym metódam vyučovania. Učitelia i žiaci sa tiež budú počas trvania projektu zapájať do aktivít cez dotazníky a hĺbkové rozhovory. Jedným z cieľov projektu na pilotných školách je totiž overiť, ako sa premietne vybavenie odborných učební, jeho využívanie, ako aj nové metódy a formy vyučovania, do výsledkov žiakov a ich profesijnej orientácie. Závery tohto testovania budú podkladom pre vytvorenie normatívu na vybavenie odborných učební pre dané predmety.

Zdroj: SITA