Prevádzka školy

Žiaci a pedagógovia hudobných škôl si pripomenuli výročie L. Árvaya

Žiaci a pedagógovia žilinských hudobných škôl sa na pôde Štátneho komorného orchestra (ŠKO) predstavili na mimoriadnom koncerte k 110. výročiu narodenia Ladislava Árvaya, ktorý položil základy novodobej hudobnej kultúry v Žiline.

Zo žiakov L. Árvaya sa v Žiline najvýraznejšie uplatnil dnes 75-ročný Bohumil Urban. V školskom roku 1958/59 začal pôsobiť v Základnej hudobnej škole v Žiline, v roku 1959 na Vyššej hudobnej škole a následne na Konzervatóriu v Žiline, kde vyučoval do roku 2003. V roku 1959 ako huslista spoluzakladal Symfonický orchester mesta Žiliny (SOMŽ). Umelecká úroveň orchestra sa stala v roku 1974 základom ustanovenia Štátneho komorného orchestra Žilina.
      
„V ôsmich rokoch som nastúpil k L. Árvayovi do hudobnej školy. Ako 21-ročný som u neho absolvoval vyššiu hudobnú školu. Študoval som u neho s veľkou úctou, pretože som ho poznal predtým, než som prišiel do hudobnej školy ako dôstojnú aristokratickú osobu, hoci aristokrat nebol. Ale vystupoval takým spôsobom. Rozhodujúce bolo, že sme si rozumeli. Jeho výroky mali hodnotu, ktorá bola v mojich očiach nespochybniteľná,“ povedal Urban.
      
Na pódiu Domu umenia Fatra vystúpili študenti a pedagógovia Konzervatória Žilina, žiaci Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ladislava Árvaya v Žiline, ZUŠ Ferka Špániho Žilina – Vlčince a katedry hudby Fakulty prírodných vied (FPV) Žilinskej univerzity (ŽU). Z Konzervatória v Žiline sa podľa jeho riaditeľa Milana Oravca na koncerte predstavili žiaci najmä z oddelení, ktoré boli prvými pri vzniku vyššej hudobnej školy, neskoršie konzervatória – spev, klavír, sláčiky. Dodal, že nechýbali akordeón a hoboj.
      
Riaditeľ žilinského konzervatória upozornil, že mnohé talentované deti si namiesto konzervatória vyberajú iné školy. „O to ťažšiu prácu majú naši pedagógovia. Ale talent vždy musí byť podporený prácou. Pokiaľ práca nie je, výsledky sa nedosiahnu. Naši pedagógovia niekedy aj zo slabšie pripraveným žiakom dosiahnu veľmi dobré výsledky. V rámci konfrontácií na celoslovenských súťažiach konzervatórií patríme medzi úspešnejšie školy,“ povedal riaditeľ žilinského konzervatória.
      
Ladislav Árvay bol v roku 1927 zakladateľom a prvým riaditeľom Hudobnej školy a v roku 1951 Vyššej hudobnej školy v Žiline. V roku 2009 mu Zbor Žilincov udelil cenu GENIUS LOCI SOLNENSIS in memoriam za jeho osobný vklad a úsilie pri rozvoji hudobného školstva a umeleckého života v meste Žilina a za 40-ročnú prácu husľového pedagóga.

Zdroj: TASR