Vzdelávanie a výchova

Žiaci sa učia sústrediť so senzorom v uchu

Školákom pomáha lepšie sa sústrediť zariadenie, ktoré meria úroveň ľudského stresu. Pokoj a duševná rovnováha sa dajú trénovať. Deti, ktorým ide učenie ťažšie ako rovesníkom, si môžu trénovať schopnosť sústrediť sa pri hre na počítači.

Na Základnej škole na Topoľovej ulici v Nitre rozbehli projekt sebaovládania a sebavýchovy. Používajú počítače a zariadenia, ktoré deťom dokážu zmerať hladinu duševného pokoja.

Rozpozná výkyvy
V praxi to vyzerá veľmi jednoducho. Učitelia nasadia na ucho dieťaťa senzor a ten meria, ako veľmi je školák rozrušený. Deti, ktoré majú poruchy učenia alebo sú hyperaktívne, či sa nevedia dobre sústrediť, si pri niekoľkých jednoduchých hrách na počítači trénujú sebaovládanie. V hre sa totiž dá napredovať, len ak je človek v úplnom pokoji.

Zariadenie rozpozná každý výkyv v organizme. Stačí, aby na dieťa niekto začal rozprávať, a hneď sa pozitívne zelené údaje začnú meniť na červené dáta, ktoré znamenajú stres.
  
Ak je žiak v pokoji, počítačová obrazovka zelenie, dúha sa predlžuje, hra sa darí.
Nervová sústava človeka sa dá trénovať podobne ako svaly a výdrž. Riaditeľka školy Helena Babušíková konzultuje otázky okolo nového spôsobu výučby so špecializovanými odborníkmi.
  
Pomáha manažérom Pomôcku EmWave navrhli kardiológovia a neurológovia, aby zmerali výkyvy v ľudskom organizme, a tým posúdili citové rozrušenie človeka. Tento systém sa používal v USA už v 60. rokoch.
  
Psychiatri vo vyspelých krajinách ním pomáhajú manažérom, úradníkom či iným ľuďom, ktorí pracujú v strese a potrebujú sa pri práci sústrediť.
  
Pomôcka za odmenu Školáci na ZŠ Topoľovej berú hodiny sústredenia nie ako povinnosť, ale ako odmenu.
  
Na tejto škole sa učia mnohé deti, ktoré vyžadujú osobitný prístup. Sú tu hendikepované deti, mimoriadne nadaní žiaci či tí, ktorí majú poruchy učenia.
  
Nová pomôcka pomáha tlmiť impulzivitu, hyperaktivitu.
Žiaci, ktorí sa nevedia dobre sústrediť na učivo, sa po absolvovaní blokov s EmWave vedia lepšie vyrovnať s látkou a lepšie vnímajú detaily.

Zdroj: SITA