10 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Benjamín
Žiadosť o príplatok za profesijný rozvoj

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na moju špecifickú situáciu: 1.9.2016 som nastúpil ako učiteľ AJ na strednej škole (štátnu jazykovú skúšku som vykonal 16.6.2016). Podľa starého zákona som mohol žiadať o kreditový príplatok až po 3 rokoch pedagogickej praxe, moje tri roky PP boli od 1.9.2016 do 31.8.2019, teda 1.9. 2019 by mi najskôr mohol byť priznaný kreditový príplatok, keby ešte existoval.

Môžem teda dnes, 5.9.2019, požiadať o príplatok za profesijný rozvoj za štátnu jazykovú skúšku vykonanú 16.6.2016, keďže doteraz som za ňu nepoberal žiadny (kreditový) príplatok (ani som oň nemohol požiadať, resp. nemal som naň nárok - predošlý zákon bol účinný do 31.8.2019, nový je od 1.9.2019).

Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Žiadosť o príplatok za profesijný rozvoj

Bohužiaľ žiadať o kreditový príplatok ani o transformovaný príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. za štátnu jazykovú skúšku 5. 9. 2019 nemôžete, resp. nemáte naň nárok.

Benjamín
Žiadosť o príplatok za profesijný rozvoj

Ďakujem za odpoveď. Napísali by ste mi ešte, že prečo sa v prípadnej žiadosti nemôžem odvolať na § 64 bod 2 a) 2. tohto nového zákona o pedagogických. zam. 138/2019 ?
Lebo 2 roky výkonu pracovnej činnosti, ako sa tam píše, spĺňam.
Je to preto, že tá štátnica je z 16.6.2016?

Ak áno, znamená to že spomínaný bod tohoto zákona platí len pre štátne skúšky vykonané od 1.9.2019? Čiže ak by som si spravil napr. na jar 2020 štátnu skúšku z nemeckého jazyka a bolo by to v súlade s potrebami zamestnávateľa (máme málo nemcinarov), bude mi potom príplatok za profesijný rozvoj priznaný?

Ešte raz ďakujem za odpovede, snažím sa totižto nájsť nejaké východisko, lebo mi príde že som v nejakej legislatívnej diere, starý zákon sa ma už netýka a nový sa ma ešte netýka....resp statnicu z jazyka mám ale nemohol som za ňu poberať príspevok podľa starej legislatívy a nemôžem ani podľa novej...

Maria Pavlikova
Žiadosť o príplatok za profesijný rozvoj

V podstate si odpovedáte. Myslím, že vždy pri zmene zákona niekto je ukrivdený. Paragraf 63 ods. 2 zákona č. 18/2019 Z. z. sa nemôže u Vás uplatniť, pretože vzdelávanie ste absolvovali pred účinnosťou zákona, i keď štátna jazyková skúška bola honorovaná aj v starom zákone, ale podľa mňa nové príplatky sa budú dávať za vzdelávania, ktoré budú v pláne profesijného rozvoja, ako doteraz v pláne kontinuálneho vzdelávania. Takže teraz sa snažte dostať Vaše vzdelávanie do štvorročného plánu profesijného a do plánu vzdelávania tak, aby bol naplnený aj ods.3 § 64 a až potom ho absolvujte (§ 40 ods. 4 a 5 zákona č. 138/2019 Z. z.!

Gifty
Príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Dobrý deň,
v podstate podobný problém mám aj ja. Pracujem ako odborný zamestnanec v školskom zariadení 7 rokov. Pred 2 rokmi som si urobil štátnu skúšku z jazyka, nebol som ale zaradený v plane kontinuálneho vzdelávania. Riaditeľ mi odmietol priznať kredity za tuto skúšku, pretože ju vraj nevyužijem vo svojej práci. Nedal mi samozrejme ani písomné odôvodnenie. Malo to takto byť?
Myslel som si, že keď prejdem k inému zamestnávateľovi v budúcnosti tak tam mi to potom konečne budú môcť priznať ale teraz píšete, že keďže je skúška vykonaná pred 1.9.2019 tak nemám na nič nárok? Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Ak ste vykonali štátnu jazykovú skúšku pred dvoma rokmi a máte teraz sedem rokov praxe, pravdepodobne ste tri roky pedagogickej (odbornej) praxe mali už v minulosti a nárok na vydanie osvedčenia o priznaní 60 kreditov už dávno uplynul. Štátna skúška nie je kontinuálne vzdelávanie a nebol dôvod ju zaraďovať do plánu kontinuálneho vzdelávania. Tri roky sa nepočítajú od vykonania štátnej skúšky. Prečo teraz, keď podľa zákona č. 138/2019 Z. z. Vám nárok nevzniká, to beriete ako ujmu a uplatňujete si to u nového zamestnávateľa, ktorý neprebral záväzky z Vášho predchádzajúceho pracovného pomeru. Prečo ste si svoj nárok neuplatňovali, keď to bolo aktuálne ?

Gifty
Príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Prepáčte asi sme sa nepochopili alebo som to zle napísal. Som stále u toho istého zamestnávateľa 7 rokov a áno keď som vykonal štátnu skúšku mal som 5 rokov odbornej praxe.... a bol som s týmto za pánom riaditeľom ale nechcel mi nič uznať a teraz v auguste 2019 som bol zas ale dal mi rovnakú odpoveď, že nato nemám nárok, pretože to pri svojej práci nevyužijem keďže neučím jazyky ale som odborným zamestnancom.
Niesom s tým spokojný. A preto som napísal, že kebyže som v blízkej budúcnosti zmenil zamestnávateľa, mohol by mi potom ďalší riaditeľ priznať túto štátnu skúšku vykonanú pred 1.1.2019? Pretože terajší mi ju určite neuzná.
Ďakujem za vaše odpovede.

Mirka2019
Rozširujúce štúdium

Dobrý deň, mám podobný problém, mám urobenú štátnu skúšku z Nemeckého jazyka a literatúry v roku 2012, ale ako rozširujúce štúdium, mám nárok na príplatok podľa nového zákona?
Teraz som študentkou druhého ročníka rozširujúceho štúdia primárnej pedagogiky, budem mať nárok na príplatok, ak o rok urobím štatnice? Riaditeľka mi vravela, že nie, pretože som začala študovať po 1.9. 2019 .
Kredity som za Nemecký jazyk nedostala, nemala som ešte prax 3 roky keď bol zákon pozmenený.

Mirka2019
Oprava

*Nezačala študovať po 1.9.2019.

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium

Ak ste absolvovali v roku 2012 rozširujúce štúdium nemeckého jazyka a do 31. 8. 2015 ste získali tri roky pedagogickej praxe, riaditeľ Vám mal vydať osvedčenie o priznaní 60 kreditov a vyplácať kreditový príplatok Bol to zákonný nárok. Od 1. 9. 2015 bol nárok na 60 kreditov za rozširujúce štúdium zrušený, ale ak príplatok bol už vyplácaný, nezastavuje sa a vypláca sa v podstate do 31. 8. 2026 už ako príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. Za rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky, ktoré ste začali podľa zákona č. 317/2009 Z. z. príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona č. 553/2003 Z. z. Vám pravdepodobne nebude patriť.