Vzdelávanie a výchova

Žiak pod vplyvom alkoholu

Žiak pod vplyvom alkoholu
Alkohol do školy jednoznačne nepatrí. Ako však reagovať, ako sa správať v prípade, že na vyučovaní máme žiaka pod vplyvom tejto legálnej drogy? Ponúkame vám niekoľko rád a tipov, ktoré by vám pri riešení neľahkej situácie výskytu alkoholu u žiaka mohli pomôcť.

Nie je pravidlo, že každý pedagóg sa vo svojej učiteľskej praxi bežne stretáva s užívaním alkoholu žiakov na vyučovaní. Niektorí sa s týmto javom nemusia stretnúť vôbec, niektorí sa s ním stretnú možno jediný raz, no sú medzi nami aj učitelia, ktorí sú s týmto problémom konfrontovaní v pravidelných intervaloch.

  • Zvážte svoju reakciu
    Po zaregistrovaní opitého žiaka v triede zvážte svoju reakciu. V prípade, že takýto žiak nespôsobuje vám ako vyučujúcemu nijaké problémy, možno ho v triede ponechať a jeho stav riešiť neskôr. Je len na rozhodnutí pedagóga, či situáciu verejne pomenuje, alebo nie, sám musí rozhodnúť o tom, ktorý krok je vhodný a perspektívny.
     
  • Vyčlenenie z kolektívu
    Ak nastane situácia, že opitý žiak ruší vyučovanie a rozptyľuje pozornosť spolužiakov a vyučujúceho, príp. ich ohrozuje, je vhodné vyčleniť ho z kolektívu.
     
  • Odvedenie žiaka k odborníkovi
    Ak je to technicky možné, treba žiaka odviesť k školskému špeciálnemu pedagógovi, školskému psychológovi alebo výchovnému poradcovi. Oni majú vo svojej pracovnej náplni vytvorený priestor na individuálnu prácu s problémovými žiakmi.
     
  • Rodičia, lekárske ošetrenie, polícia
    Môžeme požiadať rodiča problémového žiaka, aby si po dieťa prišiel do školy, príp. ich poslať na lekárske ošetrenie alebo v krajnom prípade môžeme zavolať políciu.
     
  • Školský lekár
    V prípade ošetrenia žiaka je vhodná komunikácia so školským lekárom, len on môže odborne posúdiť stav žiaka a fyzické následky situácie, ktorá si vyžiadala jeho ošetrenie.
     
  • Podnet na kuratelu
    Ak triedny učiteľ alebo iný pedagóg, ktorý bol poverený doriešením prípadu žiaka pod vplyvom alkoholu, zhodnotí situáciu ako vážnu alebo pri vyšetrovaní okolností, ktoré viedli k požitiu alkoholu, sa odôvodnene domnieva, že bol narušený zdravý, normálny vývoj osobnosti dieťaťa, je možné i podanie podnetu na kuratelu, políciu a následné riešenie cestou rôznych inštitúcií (liečenie, hospitalizácia, centrum poradensko-psychologických služieb, diagnostické centrum, súd a pod.).

     

    V rámci riešenia vzniknutej situácie je vhodné pozhovárať sa aj s kolektívom triedy o probléme, o možných príčinách jeho vzniku, a ak je medzi deťmi a dospelým otvorená, priateľská atmosféra, možno ako tému do diskusie zaradiť aj hľadanie možností, ako pomôcť spolužiakovi.

Na prvom mieste v tomto prípade stoja diskrétnosť a slušnosť! S dieťaťom, rodičmi a inými zainteresovanými osobami by mala komunikovať jedna, pre všetky strany dôveryhodná osoba, hrajúca rolu mediátora – prostredníka.

Vybrané z publikácie Čo robiť, keď...