Prevádzka školy
Žilinská univerzita dbá na potreby praxe
Žilinská univerzita patrí k najvýznamnejším vzdelávacím ustanovizniam regiónu a k stabilným pilierom slovenského systému vysokoškolského vzdelávania. Má za sebou viac než polstoročnú históriu. Aká je univerzita dnes?
ŽU je dnes modernou univerzitou s kvalitnou infraštruktúrou, modernými technológiami, excelentným výskumom a bohatou medzinárodnou spoluprácou. Univerzita má sedem fakúlt a viacero odborných pracovísk. Na univerzite pôsobí takmer 680 interných učiteľov, z ktorých 75 dosiahlo najvyššiu vedeckopedagogickú hodnosť - profesor.
Univerzita je plnohodnotnou vysokou školou – výskumnou univerzitou – so širokým profilom a s akreditáciou na poskytovanie vysokoškolského vzdelávania vo všetkých troch stupňoch (Bc., Mgr./Ing., PhD.) a tiež s právom konania habilitácií a inaugurácií v prislúchajúcich študijných odboroch. Ročne v oboch formách štúdia (dennej i externej) v rôznych študijných programoch študuje až 12-tisíc študentov. Ďalších 2 000 študujúcich prichádza každoročne na univerzitu v rámci celoživotného vzdelávania.
Čo ponúka univerzita mladým ľuďom – absolventom stredných škôl?
Univerzita má v súčasnosti akreditovaných 43 študijných programov bakalárskeho štúdia s rôznym odborným zameraním. Fakulty ponúkajú moderné študijné programy v tradičných oblastiach – v oblasti dopravy, dopravných služieb, poštových služieb, telekomunikácií, elektrotechniky a automatizácie, informačných technológií, strojárstva, stavebníctva, ale aj programy zamerané na ekonomiku, manažment, občiansku bezpečnosť a záchranné služby. Univerzitný profil doplňuje Fakulta humanitných vied ponukou študijných programov v oblasti pedagogiky, spoločenských vied, ponúka štúdium učiteľstva anglického jazyka, hudby, matematiky, výchovy k občianstvu a náboženskej výchovy a študijný program Mediamatika a dokumentácia kultúrneho dedičstva. Z oblasti prírodných vied máme na univerzite študijné programy z oblasti matematiky a celouniverzitný študijný program v odbore Ochrana a využívanie krajiny nazvaný Stráž prírody (Ranger).
Aký je záujem o štúdium na Žilinskej univerzite?
Každoročne počet prihlásených prekračuje možnosti prijatia, rozdiely sú však medzi fakultami a konkrétnymi študijnými programami. Celkový počet uchádzačov má stúpajúci trend už po niekoľko rokov. Napr. v roku 2004 bol celkový počet prihlášok 5 309, v roku 2010 to bolo na bakalárske štúdium 7 600 prihlášok.
Aké možnosti majú absolventi bakalárskeho štúdia?
Na väčšine fakúlt majú študenti po splnení podmienok možnosť pokračovať vo svojom študijnom programe, prípadne si môžu zvoliť z viacerých programov podľa záujmu o konkrétnu špecializáciu. Študijné programy sú pravidelne inovované s dôrazom na aspekt vysokej flexibility a na základe požiadaviek praxe. Snaha ŽU je, aby všetky bakalárske študijné programy mali svoje priame pokračovanie v inžinierskom stupni štúdia.
Môžete spomenúť aj novinky, ktoré pripravujete?
Žilinská univerzita v rámci zvyšovania kvality vysokoškolského štúdia pravidelne prehodnocuje obsah študijných programov v súlade s potrebami praxe, trhu práce a vedomostnej spoločnosti. V roku 2010 začala implementácia projektu „Flexibilné a atraktívne štúdium na Žilinskej univerzite pre potreby trhu práce a vedomostnej spoločnosti“, ktorého cieľom je s podporou Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu SR skvalitniť vysokoškolské vzdelávanie na ŽU tvorbou nových a inováciou existujúcich študijných programov. V roku 2010 sa začala príprava nových študijných programov: Riadenie rizika, Manažér údržby, Doprava a turizmus, Systémy na podporu rozhodovania, Multimediálne technológie, Výkonové elektronické systémy. Ďalšie študijné programy a učebné materiály budú transformované do anglického jazyka (Zasielateľstvo, Občianska bezpečnosť a predmety na Elektrotechnickej fakulte). Pre inovované študijné programy je pripravovaná nová študijná literatúra, virtuálne laboratórium, web portál, multimediálne učebné materiály, výučbové CD a učebné materiály pre e-learning.
Pomôžu nové študijné programy absolventom uplatniť sa v praxi?
Žilinská univerzita dbá pri inovácii obsahu vzdelávania na to, aby štruktúra vedomostí a kompetencií absolventov bola v súlade s požiadavkami praxe a globalizáciou trhu práce. Štúdium musí obsahovať aj dobrú jazykovú prípravu, rozvoj prezentačných schopností a schopností pracovať v tímoch. Študenti Žilinskej univerzity si môžu vybrať v rámci svojho štúdia aj zážitkový predmet „Povolanie podnikateľ, ktorý sa realizoval s podporou Vedecko-technologického parku Žilina, Junior Achievement Slovensko n.o. a Nadácie Tatra banky. Študenti tak už počas štúdia získajú kompetencie a skúsenosti potrebné pre podnikanie pracovať v tíme, vodcovstvo, budovanie vzťahov, plánovanie obchodných aktivít, finančný manažment, zameranosť na kvalitu a spokojnosť zákazníka. Skúsenosti z programu sa v súčasnosti transformujú do novej podoby predmetu „Povolanie podnikateľ“, ktorý absolventom výrazne pomôže pri uplatnení sa v praxi.
Majú možnosť na Žilinskej univerzite uspokojiť svoje vzdelávacie potreby aj občania iných vekových kategórií?
Žilinská univerzita má skutočne čo ponúknuť okolitému prostrediu. Jej odborné zázemie, kvalitný výskum a prístup k najnovším vedeckým poznatkom je zárukou kvalitnej prípravy absolventov, ich úspešného uplatnenia v praxi, ale je i zdrojom celoživotného vzdelávania, neustáleho rastu odborníkov v rôznych odboroch hospodárstva, učiteľov na všetkých stupňoch škôl a v neposlednom rade zdrojom poznania spoluobčanov – seniorov, ktorí si vzdelávaním v rámci Univerzity tretieho veku spríjemňujú voľné chvíle. Najmladšiu generáciu sa snažíme osloviť v rámci letných prázdnin organizovaním Žilinskej detskej univerzity, a tiež v rámci rôznych projektov na popularizáciu vedy.
Zdroj: SITA (Žilinské noviny)