Prevádzka školy

Zlaté Štúrovo pero má trnavský blesk

Zlaté Štúrovo pero má trnavský blesk
Mladí potrebujú pedagogický nadhľad z pozadia, nie dirigovanie z popredia.

Nie „gramáž“ papiera či lakovaná obálka, ale talent pri tvorbe článkov, fotografií, ilustrácií a grafiky. To sú znaky, ktoré hodnotila porota celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero, ktorej 16. ročník vyhodnotili cez víkend vo Zvolene.

Súťaž nie je prvoradá Profesionálna polygrafia z dielne grafických štúdií preto tvorcom niektorých časopisov nepomohla. „Obsahovo boli dobré, body stratili pre grafiku, pretože na súťaži hodnotíme prácu študentov, nie profesionálov,“ povedal novinár Pavol Vitko. Zdôraznil tiež, že podstatou Štúrovho pera nie je súťaž, ale výmena skúseností, inšpirácia a priateľstvo.

Stredoškoláci prihlásili do súťaže 83 časopisov. „Je to tretí najvyšší počet v histórii súťaže, o 11 viac ako vlani,“ konštatoval Vitko. „Aj z hodnotení študentov je pritom zrejmé, že Štúrovo pero naďalej ostáva najprestížnejšou súťažou tohto druhu na Slovensku.“

Obmedzujúca cenzúra
Vitko ocenil, že študenti začínajú mať viac slobody pri tvorbe školských časopisov. „Len vtedy sa dokáže prejaviť ich talent, kreativita a vlastný názor. Žiaľ, stretli sme sa tu aj s prípadom, keď riaditeľ školy dal celé vydanie časopisu skartovať, pretože sa mu nepáčili nekonvenčné názory mladých, pritom nešlo o žiadnu revolúciu či anarchiu. Viaceré podliehajú cenzúre, vedenie školy rozhoduje, čo vyjde a v akom duchu. Veľa študentských časopisov však dokáže diskutovať s vyučujúcimi. Je dobré, ak študentom poradia, usmernia ich, ale mal by to byť pedagogický nadhľad z pozadia, nie dirigovanie z popredia.“

Vysokoškoláci prihlásili len šesť časopisov, úroveň niektorých podľa poroty stagnuje. S novinárskymi príspevkami súťažilo 48 stredoškolákov a 21 vysokoškolákov. Porotu zaráža už viac rokov pretrvávajúca malá ctižiadosť publikovať svoje články mimo školských časopisov. Napríklad prvé miesto medzi vysokoškolákmi obsadil Ján Glovičko z Univerzity Komenského v Bratislave za súbor investigatívnych textov o podozrivom prijímaní študentov na právnickú fakultu univerzity, ktoré publikoval v denníku SME.

Víťaz
Najvyššiu cenu Zlaté Štúrovo získala redakcia časopisu Nový Blesk z Gymnázia v Trnave. Cena je spojená s právom uverejňovať jeden rok na obálke časopisu symbol Zlatého Štúrovho pera. Redakcia navyše získala kurz prežitia na Kempe vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Cenu riaditeľky Knižnice Ľ. Štúra získal dvojmesačník Naše okno, ktorý vydávajú jedenásti študenti z rôznych škôl ubytovaní na zvolenskom internáte na Švermovej ulici. „Píšeme o všetkom, čo sa na internáte deje,“ povedali redaktorky časopisu Monika Ondrejčáková a Nikoleta Tužinská. Časopis zaznamenal podľa Vitka výrazný kvalitatívny posun. „Kedysi to boli väčšinou obrázky a pár jednoduchých viet, teraz prináša pekné reportáže, príbehy. Vidieť tam už novinárske videnie sveta.“

Zdroj: SITA (Zvolensko Podpolianske noviny)