2 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Silvia Šóšová
Zmluva zastupovanie počas MD

Dobrý deň,
prosím vás chcela by som sa spýtať ako je to s pracovnou zmluvou počas MD.

Vo februári 2017 som dostala pracovnú zmluvu na zastupovanie MD, kolegyni, ktorá v tomto čase nastúpila na MD - čiže zmluva by mi mala platiť na dobu určitú (teda dovtedy, kým sa kolegyňa do práce nevráti).
Nastala situácia, že som otehotnela ja. Koncom septembra 2017 by som mala nastúpiť na MD.
Moja otázka znie, akú zmluvu dostane kolegyňa, ktorá bude zastupovať mňa ? Dostane zástup MD mňa alebo kolegyni, ktorá je na MD?
Môžu mi v auguste 2017 ukončiť zmluvu (zdá sa mi to nezákonné, ale neviem na aký zákon sa mám odvolať) ?
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Zmluva na zastupovanie počas MD

Pracovno-právne vzťahy sú upravené v Zákonníku práce. Pracovný pomer na dobu určitú v § 48 ZP. Ak máte pracovný pomer uzatvorený na zastupovanie počas materskej dovolenky, neznamená to zastupovanie aj počas rodičovskej dovolenky. Je na zamestnávateľovi ako bude formulovať zastupovanie počas Vašej materskej dovolenky, prípadne rodičovskej dovolenky. Môže túto pracovnú zmluvu naviazať na obidve zamestnankyne. V tom prípade nevznikne duplicita a v prípade návratu hociktorej zamestnankyne z materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky tretia zamestnankyňa končí. V prípade, že by sa zamestnankyňa, ktorú zastupujete vrátila z materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky skôr ako Vy nastúpite na materskú dovolenku, Váš pracovný pomer skončí bez ohľadu na to, že ste tehotná. Pri pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú neplatí ochranná doba.