Osemročné gymnáziá sa budú posudzovať podľa objektívne merateľných kritérií

07.05.2018
Legislatíva

Výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní  či predbežný záujem žiakov o štúdium na osemročnom gymnáziu budú tiež kritériami, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní počtu žiakov 1. ročníka s osemročným vzdelávacím programom pre každý nasledujúci školský rok. Počíta s tým návrh novely školského zákona z dielne poslancov SNS. V prípade jeho schválenia a nadobudnutia navrhovanej účinnosti od 1. 9. 2018 sa bude podľa nových pravidiel postupovať už v rámci prijímacieho konania pre nasledujúci školský rok 2019/2020.

Žiaci

Po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. Konkrétne v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky určí na základe vyššie uvedených kritérií koeficient pre jednotlivé kraje, ktorý sa bude násobiť zákonom ustanovenou 5 % kvótou. Ak bude záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu vyšší, ako je to napr. v prípade Bratislavského kraja, kvóta sa na základe určeného koeficientu zvýši nad spomínanú 5 % hranicu, čo sa premietne do počtu prijatých žiakov. Takýmto spôsobom sa zabezpečí optimálne rozdelenie pre všetky kraje – v tých, ktorých je dopyt vyšší, bude kvóta vyššia, pri krajoch s nižším záujmom bude kvóta nižšia. Náklady na žiakov prijatých nad rámec nebudú  hradené zo štátneho rozpočtu, ale bude si ich musieť vykryť zriaďovateľ zo svojich vlastných zdrojov. To znamená, že v prípade štátnych i cirkevných škôl, v ktorých je bezplatné vzdelávanie garantované ústavou, nebude môcť škola vyberať školné od rodičov.

Konečné počty žiakov, ktorých je možné prijať v danom školskom roku v príslušnom kraji, teda určí ministerstvo školstva a rozpošle okresným úradom v sídle kraja. Okresný úrad z dôvodu znalosti miestnych pomerov a regionálnych požiadaviek zanalyzuje požiadavky zriaďovateľov na počty žiakov na každom gymnáziu podľa kritérií taxatívne uvedených v návrhu zákona. Zároveň tak ako doteraz prerokuje navrhované počty žiakov každého gymnázia s jeho zriaďovateľom. Následne prerozdelí počty určené ministerstvom na príslušné gymnáziá, pričom ministerstvu školstva bude prináležať kompetencia schváliť, resp.  upraviť navrhované prerozdelenie.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte