Prevádzka školy
Aj druhá trnavská synagóga sa stala galériou
„Môžu sa tešiť na diela vynikajúcich sochárov, maliarov i fotografov. Našu galériu má záujem využiť na svoje podujatia aj Klub priateľov Trnavy, “ povedal pre TASR galerista Norbert Šlachta.
Na prvej výstave sa Karol Benický predstavuje výberom asi dvesto fotografií, ktoré vytvoril za desaťročia v rôznych krajinách sveta. „Je to taká ľudská rodina, stále ma to baví,“ povedal pre TASR. Jeho výstava potrvá v Max Gallery tri mesiace, okrem nej sú v priestore synagógy vystavené aj obrazy autorov, ktoré si môžu milovníci zakúpiť.
Ortodoxnú synagógu, tzv.malú, na Haulikovej ulici postavili v rokoch 1890-1900 v susedstve väčšej, neologickej synagógy na Halenárskej ulici. Aj táto už viac ako dvadsať rokov slúži pre potreby kultúry, je Centrom súčasného umenia Galérie Jána Koniarka v Trnave. Vlastníkom malej synagógy sú podľa slov Šlachtu „súkromní vlastníci, ktorí majú blízko k umeniu“. Jej rekonštrukcia prebiehala v posledných troch rokoch vo viacerých fázach, predtým desaťročia chátrala. „Snažili sme sa zachovať charakter pôvodnosti,“ povedal reštaurátor , akademický sochár Pavol Čambál. Podľa jeho vyjadrenia časť stropu bola prevalená, ale podarilo sa na ňom zachovať aj časť pôvodnej maľby, rovnako ako na bočných stenách, kde ju retušovali. V synagóge zostali originálne schody, deliace steny a liatinové stĺpy ženskej galérie, deliace vstupné dvere či ďalšie interiérové prvky. Počas rekonštrukcie našli vo vnútri aj studňu, ktorá pochádzala ešte z predchádzajúcej zástavby domov.
Zdroj: TASR