Amatér fotografuje, keď má chuť, profesionál musí vždy
V rámci workshopu Víkend s fotografiou (7.-8.11.), ktorý pripravili organizátori 37. ročníka celoštátnej súťaže amatérskej fotografie AMFO 2009 v banskobystrickom Múzeu SNP, sa mohli nadšenci fotografovania zúčastniť aj na tvorivej dielni jedného z tohtoročných členov poroty Miroslava Vojtěchovského. Ten v sobotu viedol workshop na tému Ako fotografovať ťažko "fotiteľné" materiály typu sklo, porcelán či kov.
"V piatok (6.11.) som tu mal prezentáciu svojich prác. Ukazoval som fotografie, s ktorými som začínal. Potom som prišiel k tomu, čím sa zaoberám celý život, a to je fotografia sklenených predmetov," povedal Vojtěchovský.
Amatérom postupne objasnil všetky metódy, akými sa takéto fotografie robia, ako sa osvetľujú. "Tiež sme si vysvetlili princípy pri zobrazovaní vecí v ateliéri," pokračoval fotograf. Podľa neho práca v ateliéri je na rozdiel od práce v krajine, kde pohľady či situácie "iba" odfotíme, iná. "V ateliéri si všetko robíme sami. Tak, ako keď k maliarskemu plátnu príde maliar a je jeho rozhodnutím, čo všetko na ňom bude."
Vojtěchovský na amatérskych fotografoch videl, že svoje hobby milujú. "Venujú tomu svoj voľný čas, množstvo prostriedkov, ktoré by mohli minúť na niečo iné." Podľa neho je nádherné sledovať im na očiach, že ich vec naozaj zaujíma. Ich radosť podľa Vojtěchovského vychádza aj z toho, že fotia, kedy chcú a čo chcú. "Naopak, profesionál musí fotiť vždy. Aj keď nie je práve v situácii, že sa mu chce. Jednoducho dostane úlohu."
Vojtěchovský tiež pripomenul, že pre konzumenta je dôležité vedieť rozlíšiť, či je snímka, ktorú mu fotograf ponúka, dobrá alebo nie. "Asi štyri roky som pôsobil v Amerike a na univerzite som učil aj predmet vizuálna gramotnosť. To je predmet, ktorý sa zaoberá zobrazovaním, maliarstvom, fotografiou. Vysvetľuje zmysel obrazu, ako sa vytvára."
Vizuálna gramotnosť, ktorá by sa mala podľa neho učiť aj na našich školách, je v Amerike súčasťou povinného koša k bakalárskemu štúdiu. Ako Vojtěchovský dodal, ak nás v škole už ako deti učia kresliť, tak prečo nefotografovať. "Spomeňte si, koľko počas dňa hodnotíte a vnímate kresieb, a koľko vnímate fotografií. Nepríde vám ľúto, že vás ich nikto nenaučil čítať?" pokračoval Vojtěchovský.
Tento pedagóg a fotograf okrem prednášania na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe pôsobil aj na univerzite vo Washingtone D.C. V roku 2007 sa stal Osobnosťou českej fotografie za dlhodobý prínos v tomto odbore.
Zdroj: TASR
Komentáre