Ani jednu knihu neprečítalo 20 percent mládeže z Bratislavského kraja

14.10.2009
Prevádzka školy

Z výsledkov výskumu Čítanie mládeže v Bratislavskom kraji vyplýva, že 24,9 percenta mládeže čítanie nebaví, 41,3 percenta má zreteľne negatívny vzťah k čítaniu, len 18 percent prečítalo v minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania a 20 percent neprečítalo ani jednu knihu. Povedala to dnes na tlačovej besede v Bratislave riaditeľka Staromestskej knižnice Judita Kopáčiková.

Výskum sa uskutočnil v októbri až decembri 2008 a zúčastnilo sa na ňom spolu 1515 žiakov zo 16 základných škôl a 22 stredných škôl z Bratislavy, Pezinku, Senca, Malaciek, Modry, Zohora a Kráľovej pri Senci. Do akcie sa zapojili knižnice v prvom, druhom, treťom a piatom bratislavskom obvode a Malokarpatská knižnica v Pezinku.

Na margo prezentovaných zistení Kopáčiková konštatovala, že kritická situácia knižnice neprekvapila. Podľa nej sú výzvou na dialóg manažérov z Ministerstva školstva SR, Ministerstva kultúry SR, a treba vzdelávať aj učiteľov.

"V pracovné dni nečíta knihy 45,9 percenta mladých, maximálne hodinu denne však číta časopisy 65 percent, ale treba si uvedomiť, že sme neskúmali ich žáner," spresnila ďalej niektoré výsledky z rozsiahleho výskumu. Za dôležitý považuje fakt, že 43,5 percenta z opýtaných nemá koníčky alebo záujmy. V súvislosti s hodinami slovenského jazyka, prípadne inými predmetmi, 15,6 percenta mladých ľudí uviedlo, že pedagógovia od nich nevyžadujú povinné čítanie.

V diskusii riaditeľ Petržalskej knižnice Ernest Huska konštatoval, že na školách chýba mediálna výchova, neexistuje ani hierarchia vedomostí a mládež nevie hľadať kvalitu informácií. Školskú knižnicu podľa prieskumu navštevuje 14 percent opýtaných, vyše 54,1 percenta nenavštevuje žiadnu knižnicu a do verejnej knižnice chodí 31,2 percenta.

Výsledky výskumu sú prístupné na stránke Mestskej knižnice v Bratislave na www.mestskakniznica.sk.

Riaditeľka Staromestskej knižnice vidí zatraktívnenie knižnice napríklad v tom, aby mohli mladí ľudia písať svoje blogy. Iba pre samotné napojenie sa na internet do knižnice nechodia, to má v Bratislave vysokú úroveň. Zároveň poukázala na to, že nie sú peniaze na nákup nových klasických či elektronických kníh, čo je úloha pre samosprávu ako zriaďovateľa verejných knižníc a pre vyjadrenie tejto potreby v rozpočte. "Knižnicu treba dotovať. A v dnešnej spoločnosti, v dnešnej ekonomickej situácii, knižnica neprináša primárny zisk. Od nás sa očakávajú výsledky hneď," ozrejmila Kopáčiková.

Riaditeľ bratislavskej Mestskej knižnice Juraj Šebesta informoval, že spolu so Staromestskou knižnicou, Knižnicou Ružinov, knižnicou Bratislava-Nové Mesto a Miestnou knižnicou Petržalka vyhlásili 1. ročník súťaže vlastnej literárnej tvorby pre žiakov ZŠ v hlavnom meste pod názvom Bratislava, moje mesto v poézii a próze. Súťaž sa začne od 15. októbra a potrvá do 15. januára 2010. Práce, ktoré posúdi odborná porota, treba zaslať na adresu Mestskej knižnice. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bude v apríli 2010, počas dní otvorených dverí samosprávy.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte