Prevádzka školy
Bratislavská ZUŠ J. Albrechta má ako prvá na Slovensku vlastné televízne štúdio
Hostia putujúci priestormi školy sa dozvedeli aj o vzniku písma, bulváru, hospodárskej kríze i komercionalizácii masmédií. Videli prvé strihové cvičenia žiakov na tému Pád zo schodov, ankety pred a po Vianociach, vtipné športové spravodajstvo i naj zážitky žiakov. Na otvorení sa ako sudičky zúčastnili tri televízne moderátorky. Mariana Ďurianová deťom zapriala, aby sa stali ich konkurenciou a zostali čistými dušami. Jarmila Hargašová sa pýtala, kedy budú robiť prvý konkurz a Adela Banášová pochválila ich techniku, že je to audiobalzam na jej uši.
"Multimediálnym odborom ste prvá lastovička v slovenských ZUŠ," povedala na záver prehliadky generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR Nataša Slavíková. Vybudovanie tejto novinky ocenil aj primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Mesto ako zriaďovateľ školy financovalo technické vybavenie a podľa riaditeľky ZUŠ Lucie Celecovej to bolo takmer 20.000 eur.
Táto škola je prvou tohto typu, ktorá po technickej a personálnej stránke je schopná vyučovať odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby, vo vlastnej produkcii pripraviť internetové televízne vysielanie. Je vybavená kamerami, profesionálnymi strižňami, samotným štúdiom a profesionálmi z televízneho prostredia. Tí vysvetľujú žiakom základy práce s kamerou, učia ich redaktorskej práci a ovládať strihové programy. Je to pilotný projekt reagujúci na program ministerstva kultúry, ktoré sa dlhodobo koncepčne zaoberá problematikou masmediálnej výchovy a podporuje viaceré iniciatívy zamerané na výchovu a rozvoj mediálnej gramotnosti najmä detí a mládeže. Ministerstvo školstva SR a Štátny pedagogický ústav schválili ZUŠ učebné osnovy nového odboru audiovizuálna a multimediálna tvorba začiatkom tohto školského roka. Tie si škola pripravila s pomocou odborníkov z katedry masmediálnej komunikácie na Bratislavskej škole práva a z nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa.
Zdroj: TASR