Do historického TOP 10 patria výskumy centra, hradieb i podzemia

08.12.2009
Prevádzka školy

Výskum historického jadra, ktorý osvetlil počiatky vzniku Trnavy, tiež mestského opevnenia, Baziliky sv. Mikuláša a kláštora klarisiek radí pamiatkarka Jaroslava Žuffová do top 10 v oblasti osvetľovania dejín mesta.

Do rebríčka podľa nej patria aj zistenia o vzniku špitálika a špitálskeho kostola či objav unikátnych stredovekých panelových priečelí domov, za ktoré dostal Krajský pamiatkový úrad v Trnave cenu Ministerstva kultúry SR. V histórii prvého kráľovského mesta na Slovensku však ešte stále zostávajú biele miesta, ktoré čakajú na svojich objaviteľov.

Tí, ktorí na ich odhaľovaní systematicky pracujú, sa pravidelne stretávajú na odbornom pamiatkovom seminári Pamiatky Trnavy a trnavského kraja. Dnes sa konal na radnici už jeho šestnásty ročník. "Do programu sme zaradili prednášku o archeologickom výskume románskeho karnera pri bazilike, ktorý vlani a tento rok realizovali archeológovia z Trnavskej univerzity," informovala organizátorka podujatia J. Žuffová. Hovorilo sa aj o téme architektúr, odkrytých pri bazilike, organizácii obrany Trnavy v neskorom stredoveku, tiež o programoch slávnostných príchodov ostrihomských arcibiskupov do Trnavy v 18. storočí a aktivitách jezuitov v Bielom Kostole. "História Trnavy nám má stále čo povedať," povedala Žuffová. Podľa jej vyjadrenia sú pre budúce obdobia dôležité najmä archeologické výskumy. "Ešte sa nám nepodarilo spojiť množstvo poznatkov o murovaných domoch s pozostatkami drevozemných domov, ktoré sa pod úrovňou dnešných ulíc skrývajú," dodala Žuffová.

Každoročným výstupom seminára historikov je ročenka. Dnes bola pre účastníkov pripravená s prednáškami v roku 2008, ktorá mala tému Trnava a počiatky stredovekých miest. Okrem Trnavy sa historici venovali aj Trenčínu, Nitre, Brnu i Žiline.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte