Prevádzka školy

Jubilejné Kremnické gagy ponúknu štyri dni humoru a zábavy

Jubilejné Kremnické gagy ponúknu štyri dni humoru a zábavy
Jubilejný 30. ročník festivalu humoru a satiry Kremnické gagy ponúkne počas štyroch dní od štvrtka 26. augusta viac ako 300 umelcov zo Slovenska, Českej republiky, siedmich krajín Európy a Izraela. Na trinástich pódiách po celom meste uvedie rekordných 92 produkcií, polovica z nich je divákom voľne prístupná.

Program festivalu otvára v prvý deň na poludnie tradične hymna festivalu, vztýčenie vlajky a sprievod ku Šapitó pod hradom. Popoludní vystúpi na Štefánikovom námestí prešovská hudobno-dobrodružná skupina Mloci, po nich Bábkové divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice s hrou Traja tučniaci a potopa sveta. V programe prvého dňa je vernisáž domácich a zahraničných karikaturistov, tradičná dražba čistého papiera aj čítanie z textov autorov Fóra humoristov v Klube Labyrint. 
      
K sprievodným akciám počas celého festivalu patrí Stála expozícia najväčšej zbierky gýčov v Múzeu gýča, výstava prác nominovaných autorov v priestoroch stálej expozície Líce a rub peňazí na Štefánikovom námestí či premietanie animovaných filmov a nemých grotesiek v Medzibrání na hradbách.     
      
Záver podujatia v nedeľu 29. augusta bude patriť vyhláseniu laureátov ocenenia Zlatý gunár. O udelení cien pre nominované diela a výkony rozhodne medzinárodná Akadémia humoru, ktorej prezidentom je Tomáš Janovic, členmi Peter Kováč, Viera Dubačová, Fero Jablonovský, Oskar Rózsa či Roman Vykysalý, moderátorom bude Milan Markovič. Medzinárodná cena Zlatý gunár je soška na žulovom podstavci z čiernej tepanej, resp. mierne patinovanej ocele, z gágora jej visí medený drôtik, na ktorom je zavesené zlaté zrnko. Udeľuje sa v kategóriách divadelné inscenácie a kabarety, hudobné produkcie (všetky žánre), pouličné a pohybové produkcie (klaunérie, žonglovanie, kúzla a ilúzie, sochy, pantomíma, tanec), produkcie pre deti (bábkové, divadelné, hudobné), karikatúry a iné recesistické výtvarné diela, literárne, žurnalistické diela a umelecký prednes a Cena Stana Radiča za objav roka.
      
"Smiech je liek," hovorí zakladateľ festivalu Ján Fakla. Zakladal ho v roku 1981 ako vojak základnej služby, ktorú slúžil v Seredi. Festival s pôvodným názvom Slovenské gagy vznikol z podnetu Kremnického divadla v podzemí v klube mládeže Labyrint. Začal sa 13. novembra 1981 premiérou kabaretnej hry Non Teatro Buffo alebo Sága gagu slovenského a vystúpením niekoľkých amatérskych divadielok. Pomohol im krajský výbor SZM, ktorý im dal pár tisíc korún. Aj keď mali obavy, ako to dopadne, súhlasili s realizáciou. Druhý ročník tesne pred začiatkom Okresný výbor KSS zakázal. Našťastie po vysvetlení, že sa nedeje nič také hrozné, konanie festivalu povolil. "Po celej Kremnici sme vtedy urobili Yetiho stopy až na mestský úrad, kde mala aj sídlo mestská organizácia strany, to bol dôvod. Ten druhý ročník bol potom jeden z najlepších v histórii," zaspomínal Fakla.

Zdroj: TASR