Kniha Románske kostoly predstavuje tisícročné stavby na Slovensku

07.01.2010
Prevádzka školy

Kostol v Kopčanoch z deviateho storočia a ďalšie tisícročné i mladšie cirkevné objekty obsahuje nová kniha Románske kostoly. Je v nej 41 stavieb - reprezentatívny výber z niekoľkonásobného počtu známych objektov, ktoré stáli na počiatku našich národných dejín a dodnes sú ich svedkami.

Podľa najnovších archeologických výskumov bol pôvod osamelého kostola v poli pri západoslovenskej obci Kopčany spresnený na koniec deviateho storočia. Navyše je jediný zachovaný kostol z obdobia Veľkej Moravy. Vlani ho aj s priľahlým areálom vyhlásili za pamiatkovú zónu a od tohto roku je zapísaný v zozname Európskeho kultúrneho dedičstva. Z druhej polovice deviateho storočia sú základy kostola na Devíne, základy baziliky v areáli Bratislavského hradu aj základy rotundy v Kostolci. Z obdobia po Veľkej Morave je najhodnotnejší tisícročný kostol s rovnako starým freskami v Kostoľanoch pod Tribečom. Odborníci datujú jeho vznik na koniec desiateho storočia.
      "Staršie nástenné maľby ako v tomto kostolíku nenájdeme nikde na Slovensku a aj v rámci strednej Európy patria medzi najvzácnejšie. Sú živým dôkazom rozvinutej spoločnosti a kultúrneho života na prelome prvého a druhého tisícročia," uvádza autor knihy, historik Štefan Podolinský.
      Podľa neho Rotunda sv. Margity Antiochijskej v Šiveticiach je zrejme najväčšou rotundou v strednej Európe. Tehlová stavba asi zo 40. rokov 13. storočia sa zachovala v pôvodnom stave s vzácnymi románskymi a gotickými freskami. Dlhšie nie je využívaná a v súčasnosti tam prebieha rozsiahla rekonštrukcia, ktorá umožní prístup verejnosti. V zozname objektov je aj dominanta Spišskej Kapituly - dvojvežová Katedrála sv. Martina. Toto osem storočí cirkevné centrum Spiša je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vybrané objekty sú z Podunajska, Považia, Ponitria, Gemera a ďalších regiónov, až po v tokajskej oblasti dodnes využívaný kalvínsky kostol v Malej Bare.
      Podľa editora publikácie Daniela Kollára románskym kostolom patrí dôležité miesto v kultúrnom dedičstve našej krajiny, je potrebné tieto architektonické výtvory chrániť, rekonštruovať a udržiavať. Aj preto vznikla táto kniha, ktorá prispeje k lepšiemu zdokumentovaniu stavu kostolov i širšieho povedomia verejnosti v súvislosti s ich významom a ochranou.
      "Okrem známych objektov sa v knihe sústreďuje pozornosť aj na zabudnuté či schované vidiecke kostolíky," uviedol pre TASR Kollár z vydavateľstva Dajama, ktoré knihu vydalo v rámci edície Kultúrne krásy Slovenska.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte