Košickí výtvarníci predstavujú novú tvorbu v Bratislave
Za záhadným názvom výstavy 5475 v priestoroch galérie Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave sa skrývajú traja košickí výtvarníci, ktorí majú veľa spoločného – vyšli z rovnakej školy, mali tých istých učiteľov a teraz pracujú v rovnakej škole a na podobných projektoch.
"Pred 15 rokmi sme mali prvú spoločnú výstavu a vtedy na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave sme založili združenie výtvarných umelcov a mladej inteligencie Rovás," na dnešnej vernisáži pre TASR povedala Noémi Ráczová.
Na výstavu vybrala obrazový cyklus s umeleckým spracovaním ovocia a zeleniny Poklady mamičkinej záhrady a desať obrazov rôznych variácií farebných kompozícií. Okrem dvoch slovenských vysokých škôl autorka absolvovala štipendium na Thames Valley University v Londýne a na Akadémií výtvarných umení (AVU) v poľskej Poznani. Mimo voľnej tvorby sa venuje ilustrácii – na svojom konte má 16 detských kníh, vytvorila 12 knižných obalov a spolupracuje na rôznych knižných projektoch. Na Medzinárodnom bienále pastelu v maďarskom Ostrihome získala prestížnu Cenu Koh-i-Noir (2002). Od roku 2006 vedie oddelenie propagačnej grafiky na strednej Škole úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach.
Na rovnakej škole aj oddelení pôsobia spoluvystavujúci výtvarníci Zsolt Lukács a Otto Szabó. Starší Szabó (1965) vystavuje výber z otvoreného figuratívneho cyklu olejomalieb Snový svet. "Niektoré obrazy ešte neuschli, lebo som ich dokončil iba včera," povedal TASR autor. Venuje sa voľnej, sakrálnej a monumentálnej tvorbe aj knižnej ilustrácii. Okrem združenia Rovás sa podieľal (2004) na vytvorení virtuálnej galérie Rovart, ktorá sa venuje súčasnému výtvarnému umeniu. Ilustroval viaceré knihy, pravidelne sa zúčastňuje na domácich a zahraničných sympóziách, súťažiach a výstavách. V roku 2004 získal Cenu kvality Spoločnosti maďarských výtvarných umelcov v SR. Pedagógom v ŠÚV je od roku 2006.
Aj Ráczovej rovesník Lukács (1972) je zakladateľom združenia Rovás, ktoré má sídlo v Košiciach, a tiež učí na ŠÚV od roku 2006. Na bratislavskú výstavu vybral niekoľko grafík z cyklu Okultné larvy vreštia. Z nich dve majú rozmery 2,5 x 1,6 metra. "Mám aj oveľa väčšie obrazy z tohto cyklu, ale nemohol som ich tu vystaviť, lebo by som kolegom zabral priestor," s úsmevom zdôvodnil 37-ročný umelec. Po štúdiách výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove absolvoval u profesora Dušana Kállaya Ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie na VŠVU i štipendium na AVU v Poznani. Od roku 2004 je externým doktorandom Fakulty umení Univerzity vied v maďarskom Pécsi, bol asistentom na Katedre výtvarných umení a intermédií v Košiciach (2001-2005).
Výstava potrvá do 17. októbra.
Zdroj: TASR
Komentáre